Çin'in büyükelçiliğinden Alman gazetesine Taiwan tepkisi

2018-10-28 12:01:25

Çin'in Berlin Büyükelçiliği, Süddeutsche Zeitung gazetesinde Taiwan ile ilgili çıkan haberin Tek Çin prensibini ihlal ettiğini ve Taiwan'ın sözde bağımsızlığını savunan ayrılıkçılara destek verdiğini açıkladı.

Büyükelçilikten bir sözcü yaptığı açıklamada, Süddeutsche Zeitung'un 26 Ekim tarihli nüshasında Çin'in Taiwan adası ile ilgili çıkan haberle, Alman federal hükümeti ve uluslararası toplum tarafından benimsenen Tek Çin prensibinin alenen ihlal edildiği ve Taiwan'ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçılara medyada görünürlük sağlandığı belirtildi.

Taiwan meselesinin sözde demokrasiyle değil, Çin'in ulusal çıkarlarıyla ilgili olduğuna vurgu yapan sözcü, “'Uluslararası yetim” imajı altına gizlenerek sempati kazanmaya ve insan hakları kisvesi altında ayrılıkçı politikalar izlemeye çalışanlar kaybetmeye mahkûmlar.” ifadesini kullandı.

Taiwan'ın Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizen sözcü, ulusal bütünlüğü korumanın Almanya da dâhil olmak üzere tüm egemen devletlerin en alt çizgisi olduğunu belirtti.

Çin'in daima Almanya'nın ulusal bütünlüğünü savunduğunu belirten sözcü, Almanya'dan da aynı tavrı beklediklerini ifade etti.

Sözcü, Almanya'nın Taiwan'ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçıların bu ülke topraklarındaki faaliyetlerinin Çin-Almanya ilişkilerini ve bölgesel istikrarı zedeleyeceğini anlaması gerektiğine dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor