Çin: Suriye Anayasa Komitesi düzenli şekilde kurulmalı

2018-10-27 15:18:44

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Suriye Anayasa Komitesi'nin istikrarlı ve düzenli şekilde kurulması gerektiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nin New York'ta dün düzenlenen Suriye konulu açık oturumunda söz alan Ma Zhaoxu, Suriye'deki güvenlik durumunun genel olarak istikrarlı olduğuna, siyasi çözüm sürecindeki olumlu eğilimin sürdüğüne işaret etti.

Anayasa Komitesi'nin kurulması konusunda Suriye hükümeti ile BM Suriye Özel Elçisi Staffan de Mistura arasında Şam'da temaslar gerçekleştirildiğini, Rusya, Türkiye ve İran'ın da Moskova'da yaptıkları görüşmelerle dünyaya olumlu mesajlar verdiklerini hatırlatan Ma Zhaoxu, Çin'in bu gelişmeleri övgüyle değerlendirdiğini söyledi.

Çin'in başından beri Suriye sorununun siyasi yollardan çözülmesinden yana olduğuna dikkat çeken Ma, Anayasa Komitesi'nin kuruluşuna ilişkin çalışmaların düzenli ve istikrarlı şekilde yürütülmesi, bu süreçte Suriye hükümeti dâhil olmak üzere ilgili tüm tarafların endişelerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Çinli temsilci, komitenin geniş temsil özelliğine sahip olmasının ve herkesçe kabul edilmesinin sağlanması, böylece siyasi çözüm sürecinin sürdürülebilirliğinin garanti altına alınması çağrısı yaptı.

Suriye'nin geleceğinin Suriye halkı tarafından tayin edilmesi gerektiğinin altını çizen Ma Zhaoxu, Çin'in uluslararası toplumla birlikte, ülkedeki siyasi çözüm sürecini hızlandırma ve insani durumu iyileştirmenin yanı sıra, Suriye'de ve tüm bölgede istikrarın yeniden oluşturulması yönünde yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor