Çin Başbakanı: Yaşam bilimlerinde atılım kaydedilmeli

2018-10-27 15:04:21

Çin Başbakanı Li Keqiang, insanların sağlığını ve gelişmesini yakından ilgilendiren yaşam bilimlerinde yeni atılımlar kaydedilmesi gerektiğini söyledi.

2018 Dünya Yaşam Bilimleri Konferansı başkent Beijing'de dün başladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, konuyla ilgili verdiği talimatta, yaşam bilimlerinin birçok ülkede bilimsel ve teknolojik inovasyon açısından önemli bir alan hâline geldiğini hatırlatarak, yaşam bilimlerinin küresel ölçekte daha önce görülmemiş gelişme fırsatlarıyla karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.

Çin'de inovasyonla kalkınma stratejisi ve “Sağlıklı Çin” stratejisinin kapsamlı şekilde uygulanmakta olduğuna işaret eden Li, ülkede yaşam bilimleri araştırmalarının yoğunlaştırılması, ilgili yeni teknoloji ve sektörlerin gelişmesine önem verilmesi ve bu konudaki uluslararası temas ve işbirliğinin ilerletilmesi gerektiğini kaydetti.

Konferansta, yaşam bilimleri araştırmalarında ve ilgili teknolojilerde yeni gelişmelere imza atılması için işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde fikir birliğine varıldı.

Katılımcılar, dünyanın ekonomik ve toplumsal sürdürülebilir kalkınmasının hızlandırılması için önemli hastalıklar, nüfusun yaşlanması, çevre kirliliği ve kaynak yetersizliğiyle mücadele edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor