Xinjiang kültür heyeti Azerbaycan'da

2018-10-27 15:01:11

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nden kültür heyeti, Azerbaycan'daki temasları kapsamında akademisyen ve medya temsilcileriyle buluştu.

Xinjiang temsilcileri, başkent Bakü'de 25-26 Ekim günlerinde düzenlenen seminerde, Azerbaycan Dil ve Kültür Üniversitesi, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi ve Azerbaycan Devlet Haber Ajansı yetkilileriyle bir araya geldi.

Xinjiang kültür heyetinde yer alan uzmanlar, seminerde bölgenin tarihi ve Çin'in etnik ve dini politikalarının yanı sıra, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Çekirdek Bölgesi'nin inşası hakkında bilgi aktardı.

Heyetin başkanlığını üstlenen Çin Sosyal Bilimler Akademisi Sınır Bölgeleri Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Xing Guangcheng, yaptığı konuşmada, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Çekirdek Bölgesi olan Xinjiang'ın, Orta Asya ve Kafkasya bölgelerindeki ülkelerle yakın bağlar bulunduğuna işaret etti.

İpek Yolu Ekonomik Kuşağı üzerinde yer alan Azerbaycan ile Çin'in geleneksel dostluğa sahip olduğuna dikkat çeken Xing, iki ülke arasındaki işbirliğinin gelecek vadettiğini dile getirdi.

Azerbaycan Dil ve Kültür Üniversitesi'nden ünlü sinolog Rafik Abasov, seminerde yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin terörizm, bölücülük ve aşırıcılıktan oluşan “üç kötü güç” ile mücadeleyi kararlılıkla sürdürmekte olduğuna işaret etti.

Çin'in ekonomik ve sosyal yöntemleri kullanarak da “üç kötü güç”e darbe indirmek suretiyle milletler ve dinler arası çatışmaların yaşanmasını önlemeye katkı sağladığını belirten Abasov, Orta Asya ülkelerinin de Çin'in bu alandaki deneyimlerinden istifade edebileceğine dikkat çekti.

Azerbaycanlı akademisyen, Kuşak ve Yol inşasının bölgesel istikrar ve refah için de yeni fırsatlar getirebileceğini kaydetti.

Çin Devlet Basın Ofisi'nin organizasyonu kapsamında Azerbaycan'dan önce Türkiye'de temaslar gerçekleştiren Çin Xinjiang Kültür Heyeti'nin son durağı Kazakistan olacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor