Abe'nin ziyaretinin Çin-Japonya ilişkileri açısından önemi

2018-10-27 12:07:06

Kaynak: CRI Haber Merkezi, Yazar: Jiang Ping

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 25-27 Ekim günlerinde Çin'e resmi ziyarette bulunuyor. Bu ziyaret, Japonya başbakanının 7 yıl aradan sonra yaptığı ilk ziyaret olması açısından tüm çevrelerin dikkatini çekiyor.

Abe'nin başkent Beijing'e vardığı gün Çin'in ünlü hot-pot restoran zinciri Haidilao ve Japonya'nın Panasonic firması Tokyo'da yaptıkları ortak açıklamada, iki tarafın birlikte geliştirdiği akıllı restoranın 28 Ekim'de Beijing'de hizmete açılacağını duyurdu.

Haidilao ve Panasonic'in işbirliği, Çin ile Japonya ilişkilerinin olumlu gelişme eğiliminin küçük bir göstergesi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Japonya liderinin önderliğinde ikili ilişkiler olağan gelişme rayına oturdu ve hatta yeni bir başlangıç noktasında bulunuyor. Bir sonraki adım iki tarafın somut işbirliğinin seviyesinin nasıl yükseltileceğini belirleyecek.

Çin ve Japonya'nın Abe'nin ziyareti için yaptığı düzenlemelere bakılacak olursa, iki ülkenin gelecekteki somut işbirliğinin üç kritik noktaya bağlı olduğu görülecektir.

Siyasi güven bilhassa Çin ve Japonya için önemli

Birincisi, karşılıklı siyasi güven temelinin sağlamlaştırılması. 25 Ekim günü öğleden sonra Çin ve Japonya başbakanları Barış ve Dostluk Anlaşması'nın 40. yılı nedeniyle düzenlenen resepsiyonda konuşma yaptılar. Şinzo Abe, konuşmasında, “Anlaşma yalnızca kısa ve öz 5 maddeden oluşuyor. Fakat Japonya ve Çin ilişkilerinin başlangıç noktası, bugün bile zihinlerimizde kazılı.” ifadelerini kullandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang ise Barış ve Dostluk Anlaşması'nın iki ülke arasındaki barışçı ilişkilerin hukuki temelini ve nesillerdir süregelen dostluk eğilimini oluşturduğunu belirtti. Başbakan Li, anlaşmanın “Çin-Japonya Ortak Bildirisi”nin ilkelerini teyit ettiğini, Japonya'nın işgal ve savaş döneminin sorumluluğunu üstlendiğini ve “Tek Çin” ilkesine bağlı kaldığını gösterdiğini vurguladı.

Ülkeler arası ilişkiler siyasi güven zemininde gelişebilir. Bu, tarihte savaşın getirdiği acıları tecrübe etmiş taraflar olarak Çin ve Japonya için daha da önemli. 26 Ekim günü öğleden sonra Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Japonya Başbakanı Abe ile görüşmesinde, iki tarafın daha derin bir stratejik iletişim kurarak iki ülke arasındaki çok katmanlı ve çok kanallı diyalog mekanizmasını iyi kullanmaları gerektiğine dikkat çekti. Xi, Beijing ve Tokyo'nun karşı tarafın kalkınma ve stratejik niyetlerini kavrayıp “işbirliği ortağı olup birbirine tehdit oluşturmama” şeklindeki siyasi mutabakatı tam anlamıyla yerine getirerek siyasi güveni artırmaları gerektiğini kaydetti.

Eskiden rekabet vardı, şimdi işbirliği zamanı

İkincisi, iki taraf arasında karşılıklı fayda ve ortak kazanca dayalı işbirliği alanlarının genişletilmesi. Bu yıl Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni öne sürmesinin üzerinden geçen beşinci yıl. Başbakan Li Keqiang, Abe ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, mayıs ayında gerçekleştirdiği Japonya ziyaretinde iki ülkenin üçüncü piyasada işbirliği yapmayı kararlaştırdığını bildirdi. Şinzo Abe de eskiden Japonya ve Çin'in altyapı tesisleri inşası ihaleleri olduğunda şiddetli bir rekabet içine girdiklerini hatırlattı. Mali rekabetin sonuçlarından iki ülkenin de yarar görmediğini söyleyen Abe, Japonya ve Çin'in önümüzdeki yıllarda işbirliği yapmaları gerektiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor