Xi Jinping, Japonya Başbakanı Abe ile görüştü

2018-10-26 21:16:16 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başkent Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konukevi'nde ülkesini ziyaret eden Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi kabul etti.

Görüşmede, Abe'nin Çin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirten Xi Jinping, Çin ve Japonya'nın komşu ülkeler olduklarını hatırlatarak, iki ülkenin çıkarlarının kaynaşmış durumda olduğunu kaydetti.

Xi Jinping, dünyanın başlıca ekonomileri ve büyük etkiye sahip ülkeleri olarak Çin ile Japonya arasındaki ilişkilerin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesinin, iki ülke halklarının temel çıkarlarına uyduğu gibi, bölgenin ve uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Xi, yeni durumda iki ülke arasındaki stratejik temasların derinleştirilerek çok kademeli ve çok kanallı diyalog mekanizmalarından yararlanılması suretiyle karşılıklı siyasi güvenin artırılması gerektiğinin de altını çizdi.

Reform girişiminin derinleştiği Çin'in dışa açılma kapısını daha geniş şekilde açacağına işaret eden Xi Jinping, Kuşak ve Yol'un inşasının, iki taraf arasındaki karşılıklı yarar ve işbirliğinin derinleşmesi için yeni bir platform sağladığını dile getirdi.

Xi, Japonya'nın yeni dönemde Çin'in kalkınma sürecine faal olarak katılmasını beklediklerini de ifade etti.

Şinzo Abe, görüşmede ziyaretiyle ikili ilişkilerde rekabet yerine uyuma dayalı yeni bir döneme girilmesini arzuladığını dile getirdi.

Japon tarafının, Çin'in dışa açılma boyutunu genişletmesini desteklediğini dile getiren Abe, Çin'in kalkınma sürecine faal olarak katılmaya hazır olduklarını kaydetti.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin umut vadedici bir fikir olduğunu belirten Abe, Çin ile üçüncü taraf piyasaların geliştirilmesi dâhil olmak üzere birçok alandaki işbirliğini güçlendireceklerini sözlerine ekledi.

 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor