Li Keqiang: Japonya'yla üçüncü piyasada işbirliğini güçlendireceğiz

2018-10-26 21:06:17 CRI

Li Keqiang: Japonya'yla üçüncü piyasada işbirliğini güçlendireceğiz

Çin Başbakanı Li Keqiang, üçüncü taraf pazarında işbirliğinin Japonya ile ortaklığın yeni sütununu oluşturacağını söyledi. 

Li Keqiang ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe bugün başkent Beijing'de düzenlenen Birinci Çin-Japonya Üçüncü Piyasada İşbirliği Forumu'na katıldı.

Forumda konuşma yapan Li, işbirliğinin ikili ilişkilerde önemli bir rol oynadığına işaret ederek, forum sürecinde Çin ve Japonya'nın hükümetleri, finansal kuruluşları ve firmaları arasında 18 milyar dolarlık 50'den fazla işbirliği anlaşmasına imza atıldığını bildirdi.

Dünya çapında büyük bir pazar olan Çin'in reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümünde dışa açılmayı genişleteceğini hatırlatan Li Keqiang, Çin ekonomisinin uzun vadede istikrarını koruyacağını ve Japonya ile işbirliği için yeni fırsatların yaratılacağını kaydetti.

Li, Çin hükümetinin dışa açılma ve reformun yeni turunda ilk olarak yerel iş ortamını iyileştireceğini, fikri mülkiyet haklarını koruma dâhil pek çok konuda daha adaletli denetim sağlayacağını belirterek, para takası anlaşması gibi yollarla Japonya ile finansal işbirliğinin güçlendirileceğini dile getirdi.

Şinzo Abe ise yaptığı açıklamada, Japonya'nın Çin ile karşılıklı yarar, açıklık ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda üçüncü taraf pazarında ev sahibi ülkenin taleplerine ve uluslararası standartlara uygun işbirliği projeleri yürüteceklerini, böylece bölgesel ve küresel kalkınmaya da katkı yapacaklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor