Haber Analiz: Çin, reform ruhuyla yeni mucizeler yaratacak

2018-10-26 21:03:32 CRI

Kaynak: CRI; Yazar: Wang Shanshan

Reform ve dışa açılma siyasetinin uygulandığı 40 yıl içinde Çin, ekonomik büyüklük açısından dünyada 10 küsuruncu sıralardan 2'nci sıraya çıkarken, imalat ölçeği açısından ise dünya birinciliğine yükseldi. Bunun yanı sıra ülkede 700 milyon kişi yoksulluktan kurtuldu. Bu gelişmeleri birçok Batılı uzman, “Çin mucizeleri” olarak niteliyor.

Peki, karmaşık bir dış ortamla ve içeride de kalkınma modelindeki dönüşüm süreciyle karşı karşıya bulunan Çin, yeni “mucizeler” yaratabilecek mi?

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kısa süre önce Guangdong eyaletinde incelemelerde bulunurken, bu soruya kesin bir cevap verdi: Çin'de reform ve dışa açılma durmayacak; Çin, mutlaka yeni ve daha büyük mucizelere imza atacak.

Shenzhen, Çin'de reformun pilot bölgesi olduğu gibi dışa açılma gemisinin de yola çıktığı nokta olarak kabul ediliyor. İngiliz “The Economist” dergisinde yer alan bir yazıda, “Dünya üzerindeki 4 binden fazla özel ekonomi bölgesi arasında bir numaralı başarı modeli Shenzhen mucizesinden başkası değildir” ifadesi kullanılmıştı.

Çin'de reform ve dışa açılma sürecinin bir minyatürü olarak Shenzhen, son 40 yıl içinde Hong Kong'a komşu küçük bir balıkçı kasabasından Çin'in en gelişmiş kentlerinden birine, hatta uluslararası bir metropole dönüştü. Shenzhen, zincirlerini kırarak coğrafi avantajlarından yararlandı ve inovasyon ruhuyla gösterdiği çetin mücadelelerle gayrisafi bölge hasılasını 1979 yılındaki 197 milyon yuan seviyesinden 2017 yılında 2,24 trilyon yuana yükseltti. Bu dönemde kent ekonomisinin yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 23'e ulaşırken, kent nüfusu ise 330 binden 20 milyona yaklaştı. Shenzhen, Huawei, Merchant ve Tencent gibi Çinli dev firmaların doğduğu yer olmasının yanı sıra, dünyanın en büyük 500 şirketinden 200'den fazlasının bulunduğu bir nokta hâline geldi.

Kent, Forbes tarafından açıklanan inovasyon sıralamasında da Çin'in ana kesimindeki kentler arasında yıllardır birinci sırada yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Kongresi'nden sonra yurt içindeki ilk gezisini Aralık 2012'de Shenzhen'e yaptı. Xi, burada tüm vatandaşlara bir kez daha reform ve dışa açılmanın sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Xi Jinping, Guangdong ziyaretinin en önemli duraklarından olan Shenzhen'de eyaletteki dışa açılma sürecinin tanıklarıyla görüştü. Xi, burada dışa açılmadaki gerçek amacın unutulmaması gerektiğini hatırlattı. Dışa açılma uygulamalarındaki başarılı deneyimleri özetleyen Cumhurbaşkanı Xi, dışa açılmanın kalitesinin ve düzeyinin daha da yükseltilmesi gerekliliğine vurgu yaptı. Xi, son olarak Guangdong eyaletinin reform ruhunu sürdürmesini, kendi üstün yönlerine dayanarak dışa açılmayı daha güzel şekilde uygulamasını arzuladığına işaret etti.

“Denemeye, ilk olmaya cesaret” ilkesi, Çin'de dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yılda toplumun manevi gücü oldu. Günümüzde küresel ekonominin yavaş büyüme eğilimi sürerken ve küreselleşme karşıtı eğilimler baş gösterirken, Çin ekonomisinin istikrarlı şekilde büyümesi ve Çin'deki reformlar uluslararası toplumun ilgi odağı durumunda.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor