Çin: RMB kuru, makul bir seviyede ve dengede tutulacak

2018-10-26 18:43:07 CRI

Çin: RMB kuru, makul bir seviyede ve dengede tutulacak

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı ve Çin Devlet Döviz İdaresi Başkanı Pan Gongsheng, Çin'in RMB kurundaki temel istikrarı makul bir seviyede ve dengede tutabileceğini belirtti.

Pan Gongsheng, bugün başkent Beijing'de Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında, son dönemde RMB kurunda görülen değişiklikleri değerlendirdi.

Pan, RMB'nin değer kaybetmesinin piyasadaki arz ve talep dengesi ile uluslararası döviz piyasalarındaki dalgalanmalardan kaynaklandığına işaret etti.

Pan, bu yılın başından beri ABD Doları yüzde 5 değerlenirken, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin yüzde 11 değer kaybettiğini bildirdi.

Avronun değerinin yüzde 4,9, sterlinin değerinin yüzde 4,6, RMB'nin değerinin ise yüzde 5,9 azaldığına dikkat çeken Pan, “RMB, karşılaştırmalı olarak bakıldığında değer kaybetse de görece istikrarlı bir para birimi sayılır” ifadelerini kullandı.

Pan Gongcheng, merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası'nın RMB kurundaki değişikliklerle ilgili bir dizi önlem aldığı bilgisini de verdi.

Pan, Çin'in sorumlu bir büyük ülke olarak rekabet için devalüasyona gitmeyeceğini ve RMB kurunu ticari ihtilaflar gibi dış sorunları çözmekte bir araç olarak kullanmayacağını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor