Çin-İsrail işbirliğinde odak inovasyon

2018-10-26 10:57:50

Çin-İsrail işbirliğinde odak inovasyon

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan 22-25 Ekim günlerinde İsrail'i ziyaret etti.

Wang Qishan Kudüs'te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'le ayrı ayrı görüştü ve Çin-İsrail İnovatif İşbirliği Ortak Komisyonu'nun 4. Toplantısı'na başkanlık etti.

Wang Qishan, Netanyahu'yla yaptığı görüşmede, İsrail'in Çin'i tanıyan ilk Ortadoğu ülkesi olduğunu ve iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ikili ilişkilerin istikrarlı ve sağlıklı şekilde geliştiğini hatırlattı.

Geçen yıl Netanyahu'nun Çin'e yaptığı ziyaret sırasında Çin ve İsrail arasında kapsamlı inovasyon ortaklığı kurulduğunu dile getiren Wang Qishan, iki ülkenin inovasyon işbirliğinde karşılıklı çıkara ve ortak kazanca dayalı daha fazla kazanım elde etmek için İnovasyon İşbirliği Ortak Komisyonu mekanizmasını aktif şekilde kullanmaları gerektiğini kaydetti.

Hem İsrail'in hem de Filistin'in ortak dostu olan Çin'in, tarafların uyum içinde bir araya gelmesinden yana olduğunu ifade eden Wang Qishan, İsrail-Filistin barışı ve bölgesel istikrarı korumak için yapıcı rol oynamaya devam edeceklerine dikkat çekti.

Netanyahu, Yahudiler ve Çinlilerin uzun tarihe ve görkemli kültüre sahip olduklarını ve her zaman birbirlerine hayranlık ve saygı duyduklarını söyledi.

Kuşak ve Yol inşasına aktif olarak katılmak ve kendi teknolojik avantajlarını Çin pazarının üretim kapasitesiyle entegre etmek istediklerini belirten Netanyahu, Çin firmalarının İsrail'de altyapı tesisleri projelerine katılmasını beklediklerini ve Çin'le ekonomik ve ticari yatırımı artırmaya hazır olduklarını söyledi.

Netanyahu ayrıca, Filistin'le birlikte bölgesel barışı koruma niyetinde olduklarını ve Çin'in Ortadoğu barış sürecindeki olumlu rolünü takdirle değerlendirdiklerini belirterek, bu role büyük önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Wang Qishan, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'le yaptığı görüşmede, “İsrail'in 70 yıllık kalkınma tarihi, modernleşmenin özünün insanların modernleşmesi olduğunu kanıtlamıştır” diyerek, Çin'in inovasyonu, ülkenin beş kalkınma kavramının ilk sırasına koyduğunu ve yenilikçi bir ülke inşasını hızlandırdığını belirtti.

Reuven Rivlin, İsrail halkının II. Dünya Savaşı'nda Çin halkının uzattığı yardım elini asla unutmayacağını, Çin'in kalkınmasında elde edilen büyük başarıları içtenlikle takdir ettiklerini söyledi.

Wang Qishan ve Binyamin Netanyahu Çin-İsrail İnovasyon İşbirliği Ortak Komisyonu'nun 4. Toplantısı'na eş başkanlık etti.

Wang Qishan, son yıllarda iki ülkenin bilim, tarımda modernizasyon, sağlık ve enerji gibi alanlardaki işbirliğinin verimli olduğunu ve inovasyonu durmaksızın ilerleyen bir yol olarak gördüklerini dile getirdi.

Toplantıda Çin-İsrail İnovasyon İşbirliği Eylem Planı (2018-2021) imzalandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor