“Çin-ABD işbirliğinin derinleştirilmesi, ortak çıkarlara uyuyor”

2018-10-25 19:08:19

Çin, ABD ile diyalogu yoğunlaştırarak karşılıklı siyasi güveni güçlendirip ikili ilişkilerin doğru yönde ilerlemesini sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.

Washington Post gazetesinde son günlerde yer alan habere göre, Chicago Küresel İşler Konseyi (CCGA) ve Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan Çin-ABD ilişkileri konulu anket, 18-29 yaşları arasındaki ABD'li gençlerin Çin'e daha olumlu yaklaştığını ortaya koyuyor.

Ankete katılan ABD'li vatandaşların yüzde 50'si Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin genel olarak ortaklık ilişkileri olduğu kanısında. Yüzde 72 oranındaki katılımcının Çin'in 10 yıl öncesine göre daha önemli bir konumda bulunduğu yönünde görüş bildirdiği ankette ayrıca, ABD vatandaşlarının genel olarak Çin'i baş tehdit olarak görmediği bildirildi. Anketin sonucu Washington'un “Çin tehdidi” iddialarına uymadı.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuyla ilgili açıklamada, Çin tarafının anket sonucunu takip ettiğini söyledi. Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerinin tesis edilmesinden bu yana geçen 40 yılda, iki ülkenin halklarının ikili ilişkilerin gelişmesine önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayan Sözcü, çoğu ABD vatandaşının Çin ile sağlıklı ve istikrarlı ilişkilerin sürdürülmesini arzuladığını kaydetti.

Çin'in ABD tarafıyla diyalogu yoğunlaştırmanın yanı sıra, karşılıklı siyasi güveni artırarak işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğuna dikkat çeken Hua, anlaşmazlıkların uygun biçimde çözülmesini ve ikili ilişkilerin doğru yönde ilerletilmesini arzuladıklarını ifade etti. Sözcü Hua, bunun hem iki ülkenin çıkarlarına uyduğuna hem de Çin ve ABD halklarının ortak beklentisi olduğuna işaret etti.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın ilki yakında Shanghai'da düzenlenecek. ABD'nin Beijing Büyükelçiliği Sözcüsü kısa süre önce yaptığı açıklamada, fuara ABD tarafının üst düzey yetkili göndermeyi düşünmediğini söylemişti. Çin'i adaletsiz ticaret yapmakla suçlayan Sözcü, Çin'in piyasasını ABD menşeli ürünlere ve hizmetlere açmasını istemişti. Sözcü Hua konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“ABD'nin fuara herhangi düzeyde yetkili göndermeye elbette hakkı var. Ancak anlaşılmaz olan ABD tarafının Çin'den, ABD menşeli ürünler ve hizmetlere piyasasını açmasını talep etmesi. Öte yandan, piyasa kapıları açıldığında ABD bu kez de üst düzey yetkilisini fuara göndermeyecek. Bu, çelişkili ve anlaşılmaz bir durum. Çin Uluslararası İthalat Fuarı, dünyanın ithalat temalı ulusal düzeydeki ilk fuarı konumunda ve Çin'in kapılarını açma, diğer ülkelerle kalkınma fırsatlarını paylaşma niyetini dünyaya gösteriyor. Fuar, aynı zamanda Çin'in dışa açılma sözünü, bu konudaki iyi niyetini ve kararlılığını yansıtıyor.”


Fuara hazırlıkların son aşamaya girdiğini ifade eden Hua Chunying, şu ana kadar 130 ülke ve bölgeden 2 bin 800'den fazla işletmenin fuara katılacağını bildirdiğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor