Kaşgar'da turizm sektörü hızla gelişiyor

2018-10-25 17:28:49

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Kaşgar kentinin turizm sektöründe bu yılın başından itibaren hızlı bir gelişme eğilimi görülüyor.Kaşgar yerel hükümeti, turizme politika desteğini yoğunlaştırırken, 2017-2020 döneminde kentte turizmin gelişmesini öngören bir plan hazırladı. Plana göre turistik hizmet sistemi standart hale getirildi, akıllı turizm inşası hızlandırıldı ve turistleri ağırlama kapasitesi yükseltildi.


Bu kapsamda ayrıca Kaşgar Eski Kent Bölgesi Turizm ve Kültür Geliştirme Şirketi'nin kurulması için 110 milyon yuan bütçe ayrıldı. 2018 yılından itibaren her yıl Kaşgar'a özel turistik uçak seferlerinin düzenlenmesi kararlaştırıldı, bu girişim için 10 milyon yuan finansman sağlandı. Turizm alanında inovasyonun geliştirilmesi amacıyla 2 milyon tutarında özel fon oluşturuldu. 10 milyon yuanlık bütçe ile çift katlı gezi otobüsleri satın alındı.


Kaşgar yerel hükümeti, daha fazla turist çekmek için seçkin turizm programları da geliştirdi. Kentte yer alan 5A dereceli eski kent bölgesi, Tacik kültürünün yoğun olduğu Pamir Yaylası ile Fırat Kavağı Ormanı gibi önemli turistik mekânların turistik altyapı inşası hızlandırıldı.


Kaşgar'da ulaştırma şartlarının iyileştirilmesi için de yoğun çaba harcandı. Kaşgar'dan İli, Altay ve Turfan gibi Xinjiang'ın diğer yerlerine giden yeni uçak seferleri açıldı. Kaşgar ve Urumçi arası uçak seferlerinin sayısı artırıldı.


Edinilen bilgilere göre, bu yılın ilk 9 ayında Kaşgar'da ağırlanan yerli ve yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,4 oranında yükselerek 414 milyon 9 bine ulaştı, yalnızca yabancı turist sayısı 16 bin 919'u buldu. Elde edilen turizm geliri de 2 milyar 816 milyon yuanı aştı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,6 büyüdü.   

    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor