Xinjiang Kültür ve İletişim Heyeti Türkiye'de gazetecilerle buluştu

2018-10-25 11:08:14 CRI

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından gönderilen Xinjiang Kültür ve İletişim Heyeti dün Ankara'da Türk basın kuruluşlarıyla iletişim toplantısı düzenleyerek Türkiye'de ana akım medyadan gelen gazetecilere Xinjiang'la ilgili bilgi verdi.

Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çinli heyet, Çin'in ulusal din politikası ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin gelişme durumunu tanıtarak, Xinjiang'ın inanç özgürlüğünün korunması ve ulusal dayanışmanın artırılması alanında gösterdiği çabayı ve edinilen başarıları anlattı.

Katılımcılar, Xinjiang'da terörle mücadele ve aşırıcılığa karşı çıkma konularında fikir teatisinde bulundu.

Xinjiang'daki eğitim çalışmaları anlatıldı

Heyete başkanlık eden Çin Sosyal Bilimler Akademisi Sınır Bölgeleri Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Xin Guangcheng, Xinjiang'da gerçekleştirilen Kuşak ve Yol inşası ve mesleki yeteneğin geliştirilmesini amaçlayan eğitim çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Xin, hızlı ekonomik ve toplumsal gelişmeyi sürdüren Xinjiang'ın son yıllarda İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın çekirdek bölgesi olarak öne çıktığını, Xinjiang'in Çin ile Türkiye arasında Kuşak ve Yol kapsamındaki işbirliğinde daha büyük bir köprü rolü oynayacağını kaydetti.

Xinjiang Sosyal Bilimler Akademisi Felsefi Araştırma Enstitüsü Başkanı Murat Eniyar, bizzat kendi tecrübelerinden örnekler aktararak şiddet ve terör olaylarının Xinjiang'daki etnik gruplar üzerindeki kötü etkilerini anlattı. Eniyar, merkezi hükümet ve özerk bölge yönetiminin şiddet ve terörizme darbe indirmek için aldığı önlemleri takdirle değerlendirdi.

Çin tarafından Çin Sosyal Bilimler Akademisi, Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Çin İslam Derneği, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kalkınma ve Reform Komisyonu ve Xinjiang Sosyal Bilimler Akademisi'nden uzman ve aydınların yanı sıra Anadolu Ajansı, TRT ve Sabah gazetesi gibi Türkiye'nin önde gelen medya kuruluşlarından gazeteciler etkinliğe katıldı.

Türkiye'deki temaslarını tamamlayan heyet Azerbaycan ve Kazakistan'a geçecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor