Urumçi'deki ortaokulda 2 bin 400 öğrenciye burslu eğitim

2018-10-24 20:48:52 CRI

Urumçi'deki ortaokulda 2 bin 400 öğrenciye burslu eğitim

“Benim adım Nefise Emet, 13 yaşındayım. Çin'e hoş geldiniz.”

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de yer alan 66. Ortaokulu'nun Bainiaohu bölümünde eğitim gören Uygur öğrenci Emet, İpek Yolu'nda Çin etkinliğine katılan yabancı konukları İngilizce konuşarak karşıladı.

Türkiye, Mısır, Afganistan ve Filistin gibi İpek Yolu güzergâhında yer alan ülkelerden sekiz ünlü ismin, Urumçi 66. Ortaokulu'na yaptığı ziyaret, öğrenciler arasında büyük heyecan yarattı.

Öğrenciler, okuldaki çalışmalarını ve günlük yaşamlarını konuklara sevinçle anlattı. Nefise Emet, konuklara İngilizcenin ardından bu kez de Çince hitap etti:

“Öncelikle Çin'e gelmenizden çok mutluyuz. Misafirperver Çin halkı, ziyaretinizden çok memnun. 2017 yılında küçük bir yerden Xinjiang'ın merkezi Urumçi'ye gelerek iyi şartlarda eğitim gördüm. Çince seviyem de notlarım da yükseldi. Bu nedenle öncelikle partiye ve hükümete teşekkürlerimi sunmak istiyorum. İkinci olarak ise öğretmenlerimize ve sınıf arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Burada hangi sorunlarla karşılaşırsak karşılaşalım, öğretmenlerimiz bize samimiyetle yardım elini uzatıyor. Günlük yaşamımızı dostane ve uyumlu bir şekilde sürdürüyoruz.”

Nefise Emet'in okuduğu Urumçi 66. Ortaokulu'nda şu an 3 bin 300 öğrenci bulunuyor. Öğrencilerin yüzde 90'ını etnik azınlık gruplara mensup çocuklar oluşturuyor. Çocukların tamamı akıcı şekilde Çince ve İngilizce ile birlikte kendi etnik gruplarının dilini konuşuyor.

Çin hükümeti, Xinjiang'da kırsal kesimde yaşayan yoksul ailelerin çocuklarının eğitim görmelerini kolaylaştırmak ve bölgesel kalkınmayı hızlandırmak için bölgedeki bazı ortaokullarda burslu eğitim verilen sınıflar açtı.

Urumçi 66. Ortaokulu'nda Nefise Emet'in de aralarında bulunduğu toplam 2 bin 400 tam burslu öğrenci eğitim görüyor.

Okul müdürü Qu Mincai, tam burslu öğrencilerin çoğunun Xinjiang'in güneyindeki Kaşgar ve Turfan gibi tarım bölgelerindeki azınlık etnik gruplara mensup ailelerden geldiğini belirtti.

Qu, adı geçen bölgelerdeki ekonominin az gelişmişliği ve kötü eğitim koşullarından ötürü çocukların Urumçi'ye gelerek burada Xinjiang'daki en kaliteli eğitimi alabildiklerini ifade etti. Okul müdürü Qu, sözlerine şöyle devam etti:

“Devletimiz ve yerel hükümetimiz okulumuza giren çocuklara büyük önem veriyor. Öğrencilerin yaşamlarıyla yakından ilgileniyor, eğitimlerine de özen gösteriyor. Çocuklarımız, burada en iyi koşullarda yaşıyor ve en kaliteli eğitim kaynaklarından faydalanıyor. Öğrencilerin yaşam, öğrenim ve günlük faaliyet masraflarının tümü de devlet tarafından üstleniliyor. Öğrenciler, burada mutlu bir yaşam sürüyor ve öğrenim görüyor.”

Çocukların Urumçi 66. Ortaokulu'nda bir aile gibi uyum içinde yaşadıklarını kaydeden Qu, Uygur, Kazak, Hui ve Han gibi farklı etnik gruplardan öğrencilerin birlikte öğrenim gördüklerini söyledi. Qu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor