Erdoğan'dan Kaşıkçı açıklamaları

2018-10-24 16:46:36

Erdoğan'dan Kaşıkçı açıklamaları

AK Parti Grup Toplantısında, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin bilgiler paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi ekibin öncelikle Belgrad Ormanı ve Yalova'da keşif çalışması yaptığını açıkladı.

Erdoğan, "Bugün buradan bir çağrı yapıyorum. Bu çağrım Kral Selman başta olmak üzere üst yönetimidir. Olayın cereyan ettiği yer İstanbul'dur. 18 kişinin yargılanmasının İstanbul'da yapılması teklifimdir. Takdir kendilerinindir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda cinayete kurban giden Gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya rahmet dilerek başlayan Erdoğan, olayın soruşturma safhasına yönelik çok önemli bilgiler paylaştı.

Erdoğan konuşmasında başkonsolosluktan başka bir ekibin Belgrad Ormanı ve Yalova'da keşif çalışması yaptığını, cinayetin “anlık değil planlı” olduğuna yönelik emareler bulunduğunu söyledi.

Erdoğan ayrıca “Ceset neden hala ortada yok, cesedin yerli işbirlikçiye verildiği ifadesi doğruysa bu yerli işbirlikçi kimdir? Bu yerli işbirlikçiyi açıklamaya mecbursun” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Suudi Arabistan hakkında yaptığı açıklamaları "oldukça sert" sözleriyle değerlendirdi. Trump, Kaşıkçı'nın öldürülmesinde Suudi Veliaht Prensi'nin dahil olup olmadığı sorusuna ise, "Orada işleri bu seviyede daha fazla yürüten kişi Prens. İşleri o yürütüyor ve eğer olayla ilgili biri olacaksa bu kişi o olurdu" dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin Türkiye'den soruşturma talebi gelirse değerlendireceklerini açıkladı. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 7 ülkeden oluşan G7 dışişleri bakanları da, Suudi Arabistan'a, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili olarak Türkiye ile iş birliği içinde derinlemesine, inandırıcı, saydam ve hızlı bir soruşturma yürütmesi çağrısı yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor