Haber Analizi: Çin'de inovasyonun en son meyvesi: Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü

2018-10-23 20:23:46 CRI

Haber Analizi: Çin'de inovasyonun en son meyvesi: Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü

Kaynak: CRI Haber Merkezi; Yazar: Sheng Yuhong

Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de katıldığı törenle bugün resmen açıldı. İnşaatı 15 yıldır süren ve toplam 55 kilometre uzunluğundaki köprü hizmete girdi.

Dünyanın en uzun ve en kapsamlı deniz üzeri ulaşım projesi olarak adlandırılan köprü, aynı zamanda Bir Ülke İki Sistem çerçevesindeki Guangdong, Hong Kong ve Makao'yu birbirine bağlayan çok önemli bir ulaşım altyapısı projesi. Söz konusu üç noktayı ilk kez karadan birbirine bağlayan köprü ayrıca Hong Kong'dan Zhuhai ve Makao'ya ulaşım süresini 3 saatten 45 dakikaya indiriyor. Mesafeleri kısaltan bu mega projenin, Guangdong, Hong Kong ve Makao'nun gelişmesine güç katması bekleniyor.

Köprünün hizmete girmesiyle Büyük Körfez Bölgesi'nin kalkınması da hız kazandı. Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü'nün baştasarımcısı Meng Fanchao, “Köprü, Büyük Körfez Bölgesi'nin sosyal ve ekonomik yapısı ile trafik durumunu tamamen değiştirecek; halkı daha açık bir yaşam tarzına yönlendirirken, milyarca dolarlık ekonomik fayda getirecek” diye konuştu.

Güzel bir yaşam daima inovasyonun ışığında geliyor. Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü'nün inşaatında yeni materyaller, yeni donanımlar ve yeni teknolojiler kullanıldı; yeni süreçler yaşandı. Yapılan 400 patent başvurusu da projenin birçok alanda doldurduğu boşlukların ispatı niteliğinde.

Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü İdaresi Başmühendisi Su Quanke, “Köprü, hakiki bir teknoloji ve inovasyon köprüsü. İnovasyonda gösterilen çabalar ile güçlü bilimsel ve teknolojik destekler sayesinde, köprünün inşasında en üst düzeydeki sınamaların üstesinden geldik” diye konuştu.

Örneğin, inşaat yönetimi, mühendislik teknolojisi, çevre koruma ve deniz güvenliği olmak üzere inşaat sürecinde karşılaşılan dört başlıca zorluğu aşabilmek için köprünün inşaat sürecinde “endüstriyel üretim” konsepti geliştirildi. Bu konsept, süper tayfunlara ve çok şiddetli depremlere dayanıklı ve 120 yıl hizmet ömrüne sahip olarak tasarlandı. Dünyada deniz üzeri köprü inşasında ilk kez endüstriyel üretim konsepti kapsamlı şekilde uygulanmış oldu. Buna ek olarak, en büyük çelik köprü inşaatı, en uzun denizaltı tünelinin yerleştirilmesi ve en hızlı şekilde iki suni ada inşa edilmesi gibi bir dizi rekora imza atıldı.

Kurumsal inovasyon anlamında Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü, “Üç nokta, üç kontrol” olarak isimlendirilen gümrük modeli uygulanacak. Yolcular, tek bir denetim salonunda, aynı sıradan geçerek merkezi bir denetime tabi tutulacak ve anakesim ile Makao arasındaki tüm denetim prosedürlerini gerçekleştirebilecek.

Buna ilave olarak, Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü'nün inşaatı süresince bölgede görülen yunus sayısının 2010 yılında bin 200 iken şu an 2 bine yükselmiş olması, inşaatın insan ile doğanın uyumunun korunarak sürdürüldüğünün bir işareti oldu. Bu sayede, köprülerin “Everest”i, Çin'in büyük köprüler ülkesinden büyük köprülerin güç merkezine dönüşümünün bir simgesi hâline gelen köprü, İngiliz The Guardian gazetesinin haberinde “Yeni Dünyanın Yedi Harikası” arasında dahi gösterildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor