Çin: Abe'nin ziyareti işbirliği seviyesini yükseltecek

2018-10-23 19:46:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Çin ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Hua, Abe'nin Çin ziyaretinin iki ülke arasındaki gerçekçi işbirliğinin seviyesini yükselteceğine ve Çin-Japonya ilişkilerinin doğru yönde yeni gelişmelere ilerleyeceğine dikkat çekti.

Basında yer alan haberlere göre, Japonya Başbakanı Abe, Çin ziyareti esnasında ülkesinin iş dünyasından yaklaşık 500 temsilciyi beraberinde getirecek. Bir gazetecinin, Abe'nin kalabalık bir heyetle ziyaretinin Çin ile Japonya'nın ekonomi ve ticaret alanında yeni olumlu neticeler elde edeceği anlamına gelip gelmediği sorusu üzerine Sözcü Hua, şöyle konuştu:

“Ekonomik ve ticari işbirliği Çin-Japonya ilişkilerinin önemli bir kısmı. Bu yıl Çin Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın 40. yıldönümü, aynı zamanda Çin'in reform ve dışa açılma sürecinin 40. yılı. Bu 40 yılda Japon ekonomi dünyası Çin'in reform ve dışa açılma sürecine aktif şekilde katılmış, Çin ile Japonya arasında ekonomik ve ticari işbirliği kurulmuştur. İki ülke kendi kalkınma yollarını geliştirmiş, Çin-Japonya ilişkileri ilerlemiş, böylece iki ülkenin halklarına fayda sağlanmıştır.”

Çin'in 1 milyar 400 milyonluk nüfusu ile dev bir tüketici piyasasına sahip olduğunu hatırlatan Hua Chunying, hâlihazırda yeni tur dışa açılma önlemleri almakta olduklarını ve bu önlemlerin Japonya ile daha büyük ortaklık fırsatları ve daha geniş bir işbirliği ufku yaratacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor