Çin: Latin Amerika ile işbirliğimizi başka ülkeler etkileyemez

2018-10-22 19:03:25

Çin, Latin Amerika ülkeleriyle karşılıklı çıkar ve ortak kazanca dayalı işbirliği ilişkisinin birtakım kışkırtma girişiminden etkilenmeyeceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçtiğimiz günlerde Panamalı basına verdiği demeçte, Çin'in bazı ülkelerdeki yatırımlarının o ülkelerin durumunu daha da kötüleştirdiğini söyledi. Pompeo, Panama'yı ve diğer Latin Amerika ülkelerini Çin'in yatırımlarını kabul ederken gözlerini dört açmaları konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı konuyla ilgili açıklamada, Pompeo'ya yanıt verdi.

Sözcü Hua, “Doğru, ne işle meşgul olursanız olun gözlerinizi dört açmalısınız. Ancak gözlerinizi dört açıp gerçekçi işler yapmanız, alenen yalan söylememeniz gerekir. Başka ülkelerin iç işlerine karışmak Çin'in genlerinde kodlu değildir, aynı şekilde işbirliğinde siyasi koşul öne sürmek de öteden beri Çin'in tarzı olmamıştır. Washington'un kışkırtıcı açıklaması, söz konusu ülkelerin zekâsını küçümsemektedir, hiçbir anlamı olmadığı gibi hiçbir sonuca da ulaşamayacaktır.” dedi.

Panama Cumhurbaşkanı Ricardo Martinelli'nin bu yıl Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı görüşmede, iki tarafın ortak çabasıyla Çin ile işbirliğinden olumlu neticelerin elde edildiğini vurguladığını hatırlatan Sözcü Hua, Panama'nın ikili işbirliğine dinamikler sağlayan Kuşak ve Yol inşasına aktif olarak katılacağını ifade ettiğini de aktardı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor