Çin: ABD asılsız ithamlarını durdurmalı

2018-10-22 18:56:31 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in ABD'deki ara seçimlere müdahale etmeye çalıştığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in ABD'deki ara seçimleri etkilemeye çalıştığına dair iddialarla ilgili bugün yaptığı açıklamada, “ABD'yi Çin'e yönelik asılsız ithamlarını ve iftiralarını durdurmaya, Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesini korumak için somut eylemlerde bulunmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

ABD'li yargı ve istihbarat birimleri geçtiğimiz günlerde ortak bir açıklama yayımlayarak, Rusya, Çin ve İran'ın önümüzdeki ay düzenlenecek ara seçimleri etkilemeye çalıştığını iddia etti. Bloomberg'de çıkan haberde ise ABD'li birçok internet güvenlik firmasından uzmanların “Çin'in ABD'deki ara seçimlere müdahale etmeye çalıştığı'' yönünde bir bulguya ulaşamadığı belirtildi.

Sözcü Hua Chunying, açıklamasında, söz konusu iddiaların tamamen asılsız olduğunu yineleyerek, “Çin, daima diğer ülkelerin iç içlerine karışmama prensibini izlemektedir. ABD'deki seçimlere müdahale etmekle ilgilenmiyoruz. Diğer ülkelerin iç işlerine kimin karıştığını ise uluslararası toplum çok önceden net bir şekilde gördü” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor