Çin-Orta ve Doğu Avrupa yerel işbirliği güçlendirilecek

2018-10-21 15:19:19 CRI

4. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Yerel Yöneticiler Toplantısı dün Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlendi.


Çin Başbakanı Li Keqiang toplantıya gönderdiği tebrik mesajında, yerel işbirliğinin Çin-Orta ve Doğu Avrupa ilişkilerinin güçlü bir desteği ve “16+1 işbirliği”nin de önemli bir parçası olduğunu belirtti.


Bu senenin Çin'de reform ve dışa açılma politikası başlatılmasının 40. yıldönümü olduğuna işaret eden Li, yerel yönetimlerin yeni tur dışa açılma uygulamasında daha büyük rol üstlenmesini eskiden olduğu gibi gelecekte de destekleyeceklerini ifade etti.


Toplantıya katılan Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Cao Jianming ise açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle yerel işbirliği konumunu sürekli yükseltmeye, işbirliği alanlarını genişletmeye, işbirliğinin halk temelini sağlamlaştırmaya, “16+1 işbirliği”nin seviyesini yükseltmeye ve Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişimine yeni bir dinamizm katmaya hazır olduğunu dile getirdi.


Toplantıda yayınlanan “Sofya Mutabakatı” belgesinde, Kuşak ve Yol inisiyatifinin yerel işbirliğine önemli fırsatlar sağladığı vurgulandı.


Yerel işbirliğinin “16+1 işbirliği”nin önemli bir parçası olduğu vurgulanan belgede, 2018 yılının “16+1 Yerel İşbirliği Yılı” olarak belirlenmesinin takdirle değerlendirildiği kaydedildi.


Belgede ayrıca, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında KOBİ'ler, yatırım, turizm, çevre koruma gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirileceğinin altı çizildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor