Li Keqiang, Yunan mevkidaşı Çipras ile bir araya geldi

2018-10-20 15:30:36 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Brüksel'de düzenlenen Asya-Avrupa Zirvesi sırasında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la görüştü.

Li görüşmede ilk olarak, Yunanistan'ın Çin'in güvenilir dostu ve ortağı olduğunu anımsattı.

Çin'in Yunanistan'la ilişkilerine büyük önem verdiğine işaret eden Li, Yunanistan'ın yardım planından resmen çekilip, sosyo-ekonomik gelişmede yeni bir sayfa açmasını memnuniyetle izlediklerini dile getirdi.

Li, Çin'in Yunanistan'la üst düzey temasları yoğunlaştırmaya, ikili işbirliğini derinleştirmeye ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç gerçekleştirerek kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini yeni bir seviyeye götürmeye hazır olduğunu ifade etti.

Li, Yunanistan'la Kuşak ve Yol'u beraber inşa etmeye dair imzalanan işbirliği belgesini hayata geçirerek, Pire Limanı gibi somut işbirliği projelerinde sürekli yeni sonuçlar alınmasını hızlandırmayı arzuladıklarına işaret etti.

Li, Çin'in güçlü işletmelerinin Yunanistan'a yatırım yapmalarını teşvik etmeye, Yunanistan'ın rekabet gücüne sahip tarım ürünlerinin ithalatını genişletmeye ve sürdürülebilir ilkeler temelinde finans işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Aleksis Çipras ise, Doğu ve Batı medeniyetlerine büyük katkılarda bulunan Çin ile Yunanistan arasında diyalog ve işbirliği yapılmasının derin anlamlar taşıdığının altını çizdi.

Çin'in, zor zamanlarında Yunanistan'ın yanında olduğuna dikkat çeken Çipras, Çin'le Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesindeki işbirliği ile ekonomi, ticaret ve yatırım iletişimini güçlendirmeye hazır olduklarını aktardı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor