Li Keqiang, Juncker ile bir araya geldi

2018-10-20 15:22:02 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Asya-Avrupa Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Brüksel'de, dün AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi.

Li Keqiang görüşmede, Çin ile Avrupa arasındaki ilişkilerin istikrarlı ve derinlemesine gelişmesinin her iki tarafın ortak taleplerine uyduğu gibi, dünya barışını ve kalkınmasını da ilerletebileceğini belirtti.

Li Keqiang, iki tarafın da belirli kurallar çerçevesinde oluşturulmuş çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini kararlılıkla koruması gerektiğini vurguladı.

Çin'de faaliyet gösteren Çinli ve yabancı işletmelere eşit muamele gösterdiklerine işaret eden Li, piyasalaşmış, hukukun üstünlüğüne dayalı ve uluslararasılaşmış bir ticari ortam oluşturmaya çalışacaklarını ifade etti.

Başbakan Li, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurallarının iyileştirilmesini, adil ticaretin serbest ticaret temelinde ilerletilmesini, gelişen ülkelerin çıkarlarına saygı gösterilmesini ve güney ile kuzey arasındaki farkların azaltılmasını desteklediklerini vurguladı.

İki tarafın çok taraflılığı korumak için önemli sorumluluklar üstlendiğini ve sorunların çok taraflı görüşmelerle çözülmesini desteklediğini hatırlatan Jean-Claud Juncker ise, AB ile Çin'in DTÖ'teki reform sorunlarını çözmek için iki taraflı çalışma ekibi kurarak düzenli temaslarda bulunduğunu bildirdi.

Juncker, reformun çok taraflılık ve DTÖ'nün temel kuralları doğrultusunda ilerletilmesine destek verdiklerinin altını çizdi.

Çin'den iklim değişikliğiyle mücadele sorununda önemli rol oynamasını isteyen Juncker, Çin'le birlikte Paris Anlaşması'nı yerine getirme sürecini ilerletmek için çaba harcamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor