Çin-ASEAN savunma ilişkileri daha çok güçlendirilecek

2018-10-20 12:02:11 CRI

9. Çin-ASEAN Savunma Bakanları Gayri Resmi Toplantısı dün Singapur'da düzenlendi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe ile ASEAN Dönem Başkanı ve Singapur Savunma Bakanı NG Eng Hen toplantıya eş başkanlık yaptı.

Wei toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in diplomatik düşüncesi ile samimi, dürüst ve kapsayıcı niteliklere sahip komşuluk diplomasisinde ısrar edip, çağın gelişme akımına uygun olarak ASEAN'a komşuluk diplomasisinde öncelik verdiğini belirtti.

Wei, Çin'in ASEAN'ın inşasına, ASEAN merkezinde dışa açık ve kapsayıcı bir Asya-Pasifik güvenlik çerçevesi oluşturulmasına ve daha sıkı bir Çin-ASEAN kader ortaklığı kurulmasına destek verdiğini ifade etti.

Çeşitli güvenlik tehditleri karşısında Çin'in ASEAN ülkelerinin savunma birimleriyle temasları pekiştirmeye devam edeceğini vurgulayan Wei, savunma alanında da doğrudan telefon hattı gibi iletişim kanalları kurulmasını hızlandırmak, ortak tatbikat ile eğitim ve arama-kurtarma çalışmalarını derinleştirmek ve savunma alanında faaliyet yürüten düşünce kuruluşları ile genç subaylar arasındaki iletişim gibi alanlarda da işbirliğini gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.

Wei, ASEAN ile el ele vererek, bölgedeki barışı ve istikrarı savunmak için yeni katkılarda bulunmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan diğer savunma liderleri de Çin ile ASEAN arasındaki ilişkilerin gelişimini takdirle değerlendirerek, Çin'in ASEAN ile savunma ilişkilerini geliştirmek için ileri sürdüğü önerileri desteklediklerini ve Çin'le temasları güçlendirerek, bölgesel kalkınma ve refahı beraber savunmayı arzuladıklarını belirttiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor