Li Keqiang, Theresa May ile görüştü

2018-10-20 11:54:40 CRI

12. Asya-Avrupa Zirvesi'ne katılmak üzere Brüksel'de bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang dün, İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir araya geldi.

Li, yılın başında iki ülke arasında gerçekleştirilen ilk tur başbakanlar görüşmesinin ikili ilişkilere ve iki ülke arasındaki somut işbirliğine yeni bir dinamizm kattığını söyledi.

Çin'in İngiltere'yle karşılıklı saygı, eşitlik ve güven temelinde işbirliğini derinleştirmek için uygun koşullar yaratmaya hazır olduğunu ifade eden Li, Çin'in ayrıca dışa açılmayı daha da genişleterek, finans ve hizmet gibi sektörlerde piyasaya girişi gevşeteceğini belirtti.

Li, İngiltere'nin bu fırsatları yakalayıp, ekonomi, ticaret, imalat ve üçüncü taraf piyasa gibi alanlardaki işbirliğini genişletip, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini yeni bir seviyeye taşımasını beklediklerinin altını çizdi.

Theresa May ise, Çin'i küresel ortaklık ilişkilerinin önemli bir parçası olarak gördüklerini ve Li Keqiang'ın yeni tur başbakanlar görüşmesi için İngiltere'yi tekrar ziyaret etmesini beklediklerini vurguladı.

Ülkesinin, Çin'in dışa daha çok açılmasını olumlu karşıladığını dile getiren May, iki ülke arasındaki ekonomi, maliye ve finans diyaloğu gibi mekanizmalarla, ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı gelişmesini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.



Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor