Çin'de yabancı sermayede istikrarlı artış

2018-10-18 19:13:51 CRI

Çin'de fiilen kullanılan yabancı sermayelerin ve yeni kurulan yabancı sermayeli işletmelerin sayısında, yılın ilk dokuz ayında istikrarlı artışın korunduğu açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, fiilen kullanılan yabancı sermaye yılın ilk dokuz ayında 636 milyar 700 milyon yuanı bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 yükseldi. Öte yandan, yeni kurulan yabancı sermayeli işletme sayısında ise yüzde 95,1'lik artış kaydedildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng konuya ilişkin açıklamalarda bulunduğu basın toplantısında, Çin'in yabancı sermaye kullanımının sanayi yapısı ve bölgesel dağılım bakımından daha çok iyileştiğine işaret etti.

Gao Feng, imalatta, özellikle yüksek teknoloji imalatı sektöründe yabancı sermayelerin hızla arttığını söyledi.

Verilere göre, yine yılın ilk üç çeyreğinde Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), Japonya ve İngiltere gibi önemli yatırımcı ülkelerden gelen sermayelerde hızlı artış devam ediyor.

Ayrıca, geçen yılın aynı dönemine göre ABD'den gelen sermaye yüzde 6,7, ASEAN'dan gelen sermaye yüzde 16,5 ve Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerden gelen sermaye ise yüzde 14,9 yükseldi.

Serbest ticaret bölgelerinin yabancı sermaye çekme konusunda öncü rolünün sürdüğüne işaret eden Sözcü Gao, bu bölgeler arasında Tianjin Serbest Ticaret Bölgesi'nde fiilen kullanılan yabancı sermayenin yüzde 44,2 ve Fujian Serbest Ticaret Bölgesi'nde fiilen kullanılan yabancı sermayenin ise yüzde 167,9 arttığını belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor