‘Rekabet amacıyla Renminbi değerini düşürmeyeceğiz'

2018-10-18 17:31:01 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in sorumlu bir ülke olarak, rekabet amacıyla Renminbi değerini düşürmeyeceğini defalarca yinelediklerini bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın dün yayınladığı kur politikasına dair 6 aylık raporda, Çin “kur manipülasyonu yapan ülkeler” listesine dahil edilmedi. Raporda ayrıca, ABD'nin Çin'in döviz girişimlerini yakından izleyeceği de belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, “İlgili haberi gördük. Rapordaki Çin'in kur manipülasyonu yapmadığı ifadesi, sağduyuyla ve uluslararası toplumda geniş kabul gören fikir birliği ile örtüşüyor. Çin, sorumlu bir ülke olarak, rekabet amacıyla Renminbi değerini düşürmeyeceğini ve Renminbi'nin kurunu ticari anlaşmazlıklar gibi dış sorunları göğüslemede kullanmayacağını defalarca yineledi.” şeklinde konuştu.

Sözcü, Çin'in yeni aşamada kur alanındaki piyasalaşma reformunu kararlılıkla derinleştirerek, Renminbi kurunu makul ve dengeli bir seviyede koruyacağını kaydetti.

Lu Kang ayrıca, ABD'den piyasa kurallarına ve gerçeklere saygı göstererek, kur sorununu siyasileştirmemesini istediklerinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor