Çin ve Belçika başbakanları bir araya geldi

2018-10-18 09:43:07

Belçika ziyaretini sürdüren Çin Başbakanı Li Keqiang dün Brüksel'de Belçika Başbakanı Charles Michel ile bir araya geldi.Li Keqiang, görüşmede yaptığı konuşmada, ülkesi ve Belçika'nın farklı alanlardaki işbirliğinin verimliliğine dikkat çekerek, Çin'in Belçika ile el ele verip çeşitli kademelerdeki değişimi güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.


Li, Belçikalı iş adamlarının Çin'e yatırım yapmalarını olumlu karşıladıklarına işaret ederek, yabancı işletmelerle Çinli işletmelere eşit muamele uygulayacaklarını belirtti. Belçika'dan kaliteli tarımsal ürünlerin ithalatını da genişleteceklerini söyleyen Li, iki ülkenin bilim ve inovasyon alanında işbirliğini sıkılaştırmak için daha büyük adım atma çağrısı yaptı.


Nükleer enerji işbirliğini güçlendirmelerinin önemine değinen Li, Kuşak ve Yol inşasından doğan fırsatlardan faydalanacaklarını ve altyapı tesisleri, dijital ekonomi ve üçüncü taraf piyasası ile işbirliği gibi hususlarda değişimi yoğunlaştıracaklarını söyledi.


Li Keqiang, ayrıca Çin ve AB'nin yatırım sözleşmesi görüşmelerinde ilerleme kaydetmek için müşterek çaba harcamaları, böylece serbest ticarete ve ekonomik küreselleşmeye destek vererek çok taraflı ticaret sisteminin korunması yönünde ortak sinyal vermeleri gerektiğini vurguladı.


Belçika Başbakanı Charles Michel, iki tarafın ortaklığının Çin'in AB ve Avrasya ile işbirliği bakımından ehemmiyet taşıdığını vurguladı. Ülkesinin AB ve Çin arasındaki stratejik kaynaşmaya ve Belçikalı işletmelerin Çin'e yatırım yapmalarına destek sağlayacağını ifade eden Michel, Belçika'nın Çin ile ticaret, tarım, bilim, nükleer enerji ve sivil havacılık alanlarında işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu kaydetti.


İki liderin huzurunda nükleer enerji, üçüncü taraf piyasalarında işbirliği, kültür, lojistik ve sivil havacılık alanlarında çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı. İki lider görüşmenin ardından da birlikte basın karşısına geçti.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor