Xi, Putin'in Özel Kalem Müdürü Vaino'yu kabul etti

2018-10-17 19:43:20 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ve Rusya'nın, iki ülke arasındaki olgun ve sağlam ortaklık ilişkisine daha fazla değer vermesi gerektiğini belirtti.

Xi Jinping, Beijing'de Rusya Devlet Başkanı Özel Kalem Müdürü Anton Vaino'yle yaptığı görüşmede Çin-Rusya ilişkilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin tarihin en iyi döneminde bulunduğuna işaret eden Xi, iki ülke arasında varılan fikir birliklerinin bir an önce yerine getirilmesinin öneminin altını çizdi.

Xi, Çin ile Rusya'nın enerji ve inovasyon gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmesi, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Avrasya Ekonomik Birliği'nin kenetlenmesini hızlandırması gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasında uluslararası konulardaki temas ve eşgüdümün güçlendirilmesi önemine dikkat çeken Xi, yeni aşamada Çin ile Rusya arasındaki üst düzey temasların iyi bir şekilde planlanarak ikili ilişkilerin yeni seviyeye taşınması gerektiğini dile getirdi.

Xi, ÇKP Merkez Komitesi Özel Kelem Müdürlüğü ile Rusya Devlet Başkanı Özel Kalem Müdürlüğü arasındaki işbirliği mekanizmasının iki taraflı iletişimin en özel kanallarından biri olduğunu söyledi.

Xi, iki müdürlüğün beraber çaba harcayarak, ikili ilişkilere daha iyi hizmet etmesi gerekiğini kaydetti.

Anton Vaino ise, Rusya'nın dış ilişkilerinde Çin'le mevcut stratejik işbirliğine şüphesiz öncelik verildiğini belirtti.

Vaino, ÇKP Merkez Komitesi Özel Kelem Müdürlüğü ile işbirliğini güçlendirerek, iki ülke liderleri arasındaki fikir birliklerini yerine getirip, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin gelişmesine yeni katkılar sunmaya hazır olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor