“ABD, Çin ile gelişen ülkelerin işbirliğine objektif yaklaşmalı”

2018-10-17 19:25:43 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'den Çin ile gelişen ülkeler arasındaki işbirliğine objektif yaklaşmasını beklediklerini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD'nin Çin'e yönelik “borç diplomasisi” ile küresel etkisini genişletme suçlamasının, ABD'nin kendi siyasi ihtiyacına göre uydurduğu bir yalan olduğunu söyledi.

Lu, ABD'den Çin ile gelişen ülkeler arasındaki işbirliğine objektif yaklaşmasını ve bu ilişkileri bozmak yerine gelişen ülkelerin kalkınmasına yönelik somut adımlar atmasını istediklerini belirtti.

Çin'in gelişen ülkelere yaptığı yardımların hiçbir siyasi şart taşımadığına dikkat çeken Sözcü, “Çin ile gelişen ülkeler arasındaki işbirliği, ilgili ülkelerdeki sosyo-ekonomik kalkınmayı ve yerel halkın yaşam koşullarının iyileşmesini güçlü ölçüde ilerletti. Örneğin, Çin'in finansman sunduğu ve inşa ettiği Mombasa-Nairobi demiryolu projesi, Kenya'da yaklaşık 50 bin kişiye istihdam fırsatı yarattı.” ifadesini kullandı.

Sözcü, gelişen ülkelerin aynı zamanda, ABD de dahil diğer gelişmiş ülkelerin benzer yardımlarda bulunmalarını ve daha önce sundukları taahhütleri yerine getirmelerini beklediklerine işaret etti.

Lu Kang konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“ABD, gerçeği bir kenara atıp sürekli borç sorununu dile getiriyor. Ne var ki, ABD ve bazı basın organları tarafından abartılan borç sorunlarında Çin'in payı çok küçük ve hiçbir ülke Çin'le işbirliği yaptığı için ‘borç tuzağı'na düşmedi. 2017 öncesinde, Çin'in kredisi Sri Lanka'nın borcunun sadece yüzde 10'unu oluştururken, Filipinler'e sağladığı kredi ise bu ülkenin borcunun yüzde 1'ini bile oluşturmuyordu. Sri Lanka Büyükelçisi kısa bir süre önce, Çin hükümetinin Sri Lanka'yı ‘borç tuzağı'na sürüklediği şeklindeki iddiayı tamamen yalanladı. Pakistan Maliye Bakanı da ABD'nin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının Pakistan'da borç krizine yol açtığı yönündeki iddiasını reddetti. Söz konusu sorunda en büyük söz hakkına sahip ülkeler de bu ülkelerdir.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor