Başbakan Li Keqiang Belçika'da

2018-10-17 10:34:23 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) 12. Zirvesi'ne katılmak üzere dün akşam Brüksel'e ulaştı.

Başbakan Li, ziyareti kapsamında Belçika Başbakanı Charles Michel ile görüşecek. İki başbakan, ülkeleri arasındaki bir dizi işbirliği anlaşmasının imza törenine katılacak ve ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

Li Keqiang, Brüksel'e ayak bastıktan sonra yaptığı açıklamada, dünyanın karşı karşıya bulunduğu karmaşık değişimler ve belirsizliklere rağmen, barış, kalkınma, dışa açılma ve işbirliğinin çağımızın ana eğilimi olarak kalmayı sürdürdüğünü belirtti.

Li, dünyadaki iki büyük ekonomik blok ve istikrar sağlayıcı güçler olarak Asya ve Avrupa'nın diyalog ve işbirliğini ilerletmesi, dünya barışını koruması, sınamalarla birlikte mücadele etmesi ve kalkınma arayışını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

AB Genel Merkezi'nin de yer aldığı Belçika'nın, Avrupa'nın entegrasyonunun sağlam destekçisi ve katılımcısı olduğuna işaret eden Başbakan Li, Belçikalı muhataplarıyla ikili ilişkiler ve Çin-Avrupa ilişkileri üzerine fikir teatisinde bulunmayı sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi.

Çin Başbakanı Li, iki tarafın karşılıklı siyasi güveni sağlamlaştırması ve işbirliğini derinleştirmesi çağrısında da bulundu.

Li Keqiang'ın ASEM zirvesi kapsamında Asyalı ve Avrupalı liderlerle çok taraflılığın korunması ve açık dünya ekonomisinin inşası gibi hususlarda görüş alışverişinde bulunacağı bildirildi.

1996'dan bu yana iki yılda bir düzenlenen ASEM zirvesi, Asya ile Avrupa arasındaki diyalog ve iletişim için bir platform işlevi görüyor. İki kıtadan 50'nin üzerinde ülkenin liderleri ile uluslararası örgütlerin temsilcilerinin katılacağı bu yılki zirvenin teması “Avrupa ve Asya: Küresel ortaklar ve küresel sınamalar” olarak belirlendi.

Belçika, Li Keqiang'ın 11 Ekim'de başladığı Avrasya gezisinin üçüncü durağı. Belçika'nın öncesinde Tacikistan ve Hollanda'yı ziyaret eden Li,

Duşanbe'de düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü Hükümet Başkanları Konseyi'nin 17. toplantısına katılmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor