Başbakan Li: Çinli ve Hollandalı şirketler inovasyon işbirliğini geliştirmeli

2018-10-17 09:59:20

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Hollanda Başbakanı Mark Rutt ile birlikte Lahey Müzesi'nde düzenlenen Çin-Hollanda İş Forumu'na katıldı.

Başbakan Li Keqiang, forumda yaptığı açıklamada, Çin-Hollanda ilişkilerinin ve somut işbirliğinin son yıllarda yeni bir düzeye ulaştığını belirtti.

Çin hükümetinin dışa açılmanın kapsamını genişletmeye devam edeceğini ifade eden Li Keqiang, piyasaya erişimi artırmak için de tedbirleri güçlendireceklerini anlattı.

Çin ekonomisinin dönüşüm ve iyileşme aşamasından geçtiğine işaret eden Li, kaliteli büyümenin uluslararası inovasyon işbirliğini gerektirdiğini hatırlattı. Başbakan Li, Çinli ve Hollandalı şirketlerin inovasyon işbirliğini güçlendirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Li Keqiang, büyük potansiyele sahip Çin piyasasına Hollanda işletmelerinin yatırım yapmasını beklediklerini de söyledi.

Bunun yanı sıra, fikri mülkiyet haklarının korunmasına daha büyük önem verileceğinin altını çizen Li, Hollanda ile birlikte çok taraflılığı ve kurala dayalı serbest ticareti korumaya hazır olduklarını belirtti.

Mevcut karmaşık uluslararası ortamında Çin ekonomisinin gerileme baskısıyla karşılaşmasına rağmen çeşitlik risk ve sınamaların üstesinden geleceğini ifade eden Başbakan Li Keqiang, yıllık büyüme hedefine ulaşılmasına tam güven beslediklerini dile getirdi.

Öte yandan, Li Keqiang aynı gün Hollandalı mevkidaşı Mark Rutt ile beraber Hollanda İleri Teknoloji Sanayi Bölgesi'ni ziyaret etti. İki başbakan, iki ülkeden işletmeler arasındaki işbirliği anlaşmalarının imzalanmasına da tanıklık etti.

Li Keqiang, Avrasya turu kapsamında Hollanda'nın ardından Belçika'ya gitti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor