Li Keqiang Hollanda meclis başkanlarıyla görüştü

2018-10-16 20:59:43 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Hollanda'ya düzenlediği resmi ziyareti kapsamında Hollanda Senatosu Başkanı Ankie Broekers-Knol ve Temsilciler Meclisi Başkanı Khadija Arib ile görüştü.

Li Keqiang görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Hollanda Kralı Willem-Alexander'in karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdiğini ve ikili ilişkilerdeki üst düzey gelişmelerin muhafaza edildiğini hatırlattı.

Li, son yıllarda iki ülke hükümetleri ile meclisleri arasındaki temasların yoğunlaştığını ve her alanı kapsayan işbirliğinde de zengin sonuçlar elde edildiğini kaydetti.

Hollanda ile uluslararası konulardaki iletişim ve eşgüdümü güçlendirmeyi arzu ettiklerine işaret eden Li, Hollanda ile ayrıca çok taraflılık ve serbest ticareti birlikte korumaya hazır olduklarını ifade etti.

Yasama organları arasındaki temasların ikili ilişkilerin önemli bir parçası olduğunu dile getiren Li Keqiang, tarafların diyalog ve iletişimi güçlendirerek, ikili ilişkilerin ve işbirliğinin karşılıklı saygı ile eşitlik ilkeleri doğrultusunda ileriye doğru gelişmesi için daha sağlam zemin hazırlamasını temenni ettiğini vurguladı.

Ankie Broekers-Knol ile Khadija Arib ise, ülkelerinin yeni Çin'i ilk tanıyan Batılı ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti.

Son yıllarda ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı geliştiğini anımsatan Ankie Broekers-Knol ve Khadija Arib, iki ülke arasında üst düzey temasların yoğunlaştığını, ekonomik ilişkilerin derinleştiğini ve somut işbirliğinde sürekli yeni sonuçlar alındığını söyledi.

Hollandalı yetkililer son olarak, Çin'e büyük önem veren Hollanda Meclisi'nin, Çin'in yasama organı ile iletişimi güçlendirmeye ve ikili ilişkilerin sağlıklı gelişmesinde yapıcı rol oynamayı sürdürmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor