“Xinjiang'da terörle mücadelede sonuçlar alınıyor”

2018-10-16 19:40:15 CRI

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, Xinjiang'da bütün alanlarda ilerlemelerin sürdürüldüğünü ve terörle mücadele ile istikrarı koruma çalışmalarından sonuçlar alınmaya başlandığını belirtti.

Zakir kısa bir süre önce basına verdiği demeçte, Xinjiang ekonomisinin şu anda istikrarlı bir şekilde geliştiğini ve çeşitli etnik gruplara mensup halkın yaşam koşullarının iyileştiğini ifade etti.

“Terörizm, bölücülük ve köktendincilik” olarak adlandırılan “üç kötü gücün” 1990'lı yıllardan bu yana yurtiçinde ve yurtdışında binlerce şiddetli terör olayı planlayıp düzenlediğinin altını çizen Zakir, bu eylemlerin çok sayıda sivil ile emniyet görevlisinin ölümüne ve büyük miktarda mal kaybına yol açtığını vurguladı.

Zakir, Çin hükümetinin böyle ciddi bir durumla karşılaşılması sonucunda ve vatandaşların terör suçlarına darbe indirilmesi talepleri üzerine kararlı önlemler aldığına işaret etti.

Xinjiang hükümetinin ÇKP Merkez Komitesi önderliğinde istikrarlı toplum ve kalıcı asayiş şeklindeki hedefleri kararlı bir şekilde yerine getirdiğini kaydeden Zakir, terörle mücadelede ve istikrarı korumada son yıllarda önemli ilerlemeler elde ettiklerini dile getirdi.

Zakir, “Bugün Xinjiang'da kamu güvenliği belirgin şekilde iyileşti, köktendinciliğin yayılması etkin şekilde önlendi, etnik gruplara mensup vatandaşların asayiş hisleri de gözle görülür şekilde yükseldi.” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor