“Başbakan'ın Hollanda ziyareti, olumlu sinyal verdi”

2018-10-16 17:28:35 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Başbakan Li'nin Hollanda ziyaretine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Çin ile Hollanda'nın kapsamlı işbirliği ilişkilerinin uzun vadede sağlıklı gelişimini ilerletmeye hazır olduğunu söyledi.

Hollanda ziyaretini sürdüren Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Hollanda Kralı Willem-Alexander ve Başbakan Mark Rutte ile ayrı ayrı olarak bir araya geldi. Li ayrıca daha sonra Rutte ile ortak bir basın toplantısını düzenledi ve birçok işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Hollanda yönetiminden ziyaret ile ilgili yapılan açıklamada, Hollanda'nın şu anki durumda, Çin'le beraber çok taraflı ticaret sisteminin iyileşmesini hızlandırarak, serbest ve adil ticaretin kalkınmasını ilerletmeye hazır olduğu kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang ise günlük olağan basın toplantısında, Başbakan Li'nin ziyaretinde Çin ve Hollanda'nın karşılıklı açılmayı sürdüreceği yönünde sinyaller verildiğine işaret etti.

Sözcü, “Çin ve Hollanda arasında tarım ve enerji gibi geleneksel alanlardaki işbirliğinin derinleştirilmesinin yanı sıra, kaliteli imalat ve hizmet sektörleri gibi alanlardaki işbirliğinin de genişletilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Li Keqiang, Çin'in dünya ülkeleri ile çeşitli işletmelere piyasalaştırılmış, hukukun üstünlüğüne dayalı ve uluslararasılaştırılmış bir ticaret ortamı yaratmaya hazır olduğunu anımsattı. Çin'in dışa açılma politikasında ısrar edeceğini yineledi. Çin, Hollandalı işletmeleri yatırıma davet ediyor.” şeklinde konuştu.

Sözcü, Çin ve Hollanda'nın daha açık ve somut işbirliğiyle, çok taraflılığı ve serbest ticareti beraber koruma konusunda mutabakata varmasının, Çin ile Hollanda'nın ve Çin ile Avrupa'nın kurallar temelinde oluşturulan uluslararası düzeni savunarak, ticaret ve yatırımın serbestleşmesini ilerletme yönünde olumlu sinyal verdiğini vurguladı.

Lu Kang son olarak, Çin'in dünya barışına, istikrarına, gelişimine ve refahına daha büyük katkıda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor