Şöhret Zakir: Xinjiang'da ekonomik ve sosyal gelişme istikrarlı ilerliyor

2018-10-16 12:25:51

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın muhabiri, kısa süre önce Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir ile yaptığı röportajda Xinjiang'da terörle mücadele, istikrarı koruma ve mesleki eğitim programları gibi konular hakkında bilgi aldı.Şöhret Zakir, verdiği röportajda, 90'lı yılların başından bu yana terörizm, bölücülük ve radikalizmden oluşan “üç kötü güç”ün Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde ve ülke dışında çok sayıda terör saldırısı organize ettiği ve gerçekleştirdiğine işaret ederek, teröristlerin dehşet verici suçlarının Xinjiang'ın düzeninin ve gelişme ortamının altını kazımakla kalmayıp yerel azınlıkların temel insan haklarını da ihlal ettiğini bildirdi.


Zakir, halkın terörizmin bitirilmesi arzusunun yanı sıra karmaşık ve ağır durumlarla karşı karşıya bulunan Çin hükümetinin hukuk çerçevesinde terörizm ve şiddet suçlarına darbe indirmek için çeşitli önlemler aldığını vurguladı. Bu önlemler neticesinde son yıllarda çekirdeğinde Xi Jinping'in yer aldığı Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin kararlı liderliği ile toplumun uzun vadede istikrarı ve huzuru hedefleri doğrultusunda Xinjiang'da terörle mücadele çalışmalarının önemli meyveler verdiğini söyleyen Zakir,  bölgede son 21 aydır terör veya şiddet olaylarının meydana gelmediğini belirtti.


Zakir, halihazırda Xinjiang ekonomisinin istikrarlı ve sağlıklı geliştiğine, çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam koşullarında sürekli iyileşme görüldüğüne ve farklı alanlardaki çalışmalarda kapsamlı ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekti. Xinjiang'ın ekonomi verilerini de paylaşan Zakir, 2017 yılında gayri safi bölge hasılasının 2016'ya göre yüzde 7,6 oranında arttığını, kentsel kesimler ile kırsal kesimlerde kişi başına düşen gelirin sırasıyla yüzde 8,1 ve yüzde 8,5 büyüdüğünü kaydetti.


Xinjiang'da turizm alanında da atılım niteliğinde ilerleme gerçekleştiğine dikkat çeken Zakir, geçen yıl bölgede ağırlanan turist sayısının yüzde 32,4 yükselerek 100 milyonu aştığını, bu sayının yılın ilk 9 ayında ise yüzde 40 artarak 132 milyonu geçtiğini bildirdi.


Çin hükümetinin son yıllarda terörle mücadele çalışmalarının hukukî altyapısını da güçlendirdiğine işaret eden Zakir, Xinjiang'ın hukuk temelinde mesleki kapasite eğitimini başlattığını ve bunun terörizm ile radikalizmi kökünden kazıyarak terör olaylarının önünü kesmeyi amaçladığını belirtti.


Mesleki eğitim programının hukukî zemini ve ilgili prosedürlere ilişkin soruyu yanıtlayan Zakir, Terörizm Karşıtı Yasa'nın 2015 yılında yürürlüğe koyulduğu ve 2018'de yasanın terörizm ve radikalizm vakalarında uygulanmasıyla ilgili ek yönerge yayınlandığı bilgilerini verdi. Ayrıca Cezai Prosedür Yasası ile de terörle mücadele için sağlam bir hukuki zemin oluşturulduğunu söyleyen Zakir, bu yasalar ve kuralların Xinjiang'ın yerel koşulları da dikkate alınarak gözden geçirildiğini vurguladı.

Zakir, terörizm ve radikalizmden etkilenen birçok kişi arasında hafif suçlara karışan ancak cezai hüküm verilmeyen ya da cezadan muaf tutulan kişilerin, bu eğitim programı sayesinde mesleki ve hukuki bilgileri ile dil becerilerini artırdığını ifade etti.

Zakir'in verdiği bilgilere göre, kursiyerlerin istihdamını hedefleyen söz konusu eğitim programları arasında Çin'in resmi konuşma ve yazı dilini öğrenme, hukuki bilgiler edinme, mesleki becerileri yükseltme ve radikal düşüncelerden arındırma yer alıyor. Eğitim alan kursiyerlerin Çince yeterliliği yükseltilirken, hukuk bilinci artırılıyor ve istihdama yönelik mesleki kapasiteleri yükseltiliyor.


Zakir röportajın sonunda, Xinjiang yerel yönetiminin önümüzdeki günlerde ÇKP Merkez Komitesi'nin Xinjiang'ı yönetim stratejileri ve halk merkezli düşüncesi doğrultusunda İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Çekirdek Bölgesi inşası, kırsal kesimlerde kalkınma ve turizmi geliştirme olmak üzere üç konuya öncelik vereceğini vurguladı. Başta Xinjiang'ın güney kesiminde yer alan dört il veya bölge olmak üzere yoksullukla mücadeleyi aralıksız yürüteceklerini ifade eden Zakir, böylece çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşlara daha büyük yarar getireceklerini sözlerine ekledi.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor