Li Keqiang Hollanda Başbakanı'yla görüştü

2018-10-16 10:13:26 CRI

Li Keqiang Hollanda Başbakanı'yla görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile ülkenin Lahey kentinde bir araya geldi.

Li, görüşmede, son yıllarda Çin-Hollanda ilişkilerinde ve karşılıklı faydaya dayalı işbirliğinde kaydedilen ilerlemeleri takdirle değerlendirdi. Uluslararası durumun karmaşık olduğu ve belirsiz unsurların çoğaldığı şartlar altında Çin'in Hollanda ile daha açık ve faydacı işbirliğini güçlendirerek çok taraflılık ve serbest ticareti birlikte koruyacağını belirten Başbakan Li, dış dünyaya Çin-Hollanda ve Çin-Avrupa'nın ilkelere bağlı uluslararası düzeni sürdüreceği mesajını iletmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'nün reformu konusunda Hollanda'yla temasları ve koordinasyonu güçlendirmek istediğine dikkat çeken Li, Hollandalı işletmelerin Çin'e yatırım yapmasını ve ülkenin yeni tur dışa açılma ve reform ile yüksek kaliteli kalkınma döneminde elde edilen kazançları paylaşmayı beklediklerini ifade etti.

Rutte, Hollanda'nın Çin' e çok önem verdiğini kaydederek, iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güvenin güçlendirilmesi ve faydacı işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğini söyledi. Dairesel ekonomi, kentleşme ve akıllı şehir gibi alanlarda yeni işbirliği potansiyelini açığa çıkarma çağrısı yapan Rutte, üçüncü taraf piyasalarıyla işbirliğinin genişletilmesi ve iklim değişikliği gibi küresel sorunların ele alınması gerektiğini kaydetti.

Rutte, BM, G20 ve diğer çok taraflı işbirliği mekanizmaları aracılığıyla yakın iletişim ve koordinasyonu sürdürerek çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini korumayı ümit ettiğini vurguladı.

İki lider görüşmelerinde iki ülke arasında ekonomi, ticaret, finans, enerji ve tarım gibi alanlarda çok sayıda işbirliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık ettiler.

Li Keqiang aynı gün Lahey'de Hollanda Kralı Willem-Alexander ile de görüştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor