Çin'den ABD'ye sert tepki

2018-10-15 19:38:38 CRI

ABD'nin “Çin'in, Taiwan Boğazı'ndaki istikrarı tehdit ettiği” yönündeki suçlamalara karşı Çin'den yapılan açıklamada, bu iddianın gerçekleri tamamen çarpıttığı vurgulandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, günlük olağan basın toplantısında, dünyada tek bir Çin bulunduğunu ve Taiwan'ın Çin topraklarının bölünmez bir parçası olduğu konusunda uluslararası toplumda genel bir fikir birliği olduğunu hatırlattı.

Lu Kang, “Çin, ilgili ülke ile diplomatik ilişkilerini ‘Tek Çin' politikası temelinde kuruyor. ABD, Çin'le diplomatik ilişkilerini 40 yıl önce ve bu ilkenin çerçevesinde kurdu. Fakat şimdi başka ülkeler aynı şekilde davrandığında sorumsuz açıklamalar yaparak, kaba müdahalede bulunuyor. Bu iddia ve davranış gerçekleri tamamen çarpıtmaktadır.” şeklinde konuştu.

Sözde Taiwan'ın bağımısızlığını hedefleyen güçler ile bölücü faaliyetlerin Taiwan Boğazı'ndaki istikrar ve barışa yönelik en büyük tehditleri oluşturduğuna dikkat çeken Lu Kang, ABD'nin son dönemde Taiwan meselesi üzerindeki yanlış eylemlerinin “Tek Çin” politikasına ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye aykırı olduğunu dile getirdi. Sözcü, bu eylemlerin ayrıca ikili ilişkiler ile Taiwan Boğazı'ndaki barış ve istikrara zarar verdiğini vurguladı.

ABD'nin hatalarını düzeltip, Taiwan ile resmî ve askerî temasları derhal durdurmasını istediklerini kaydeden Lu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“ABD'den, Çin ile diplomatik ilişki kuran veya kurmayı isteyen ülkelere askeri müdahaleleri sona erdirmesini, sözde Taiwan bağımsızlığını hedefleyen güçlerin gelişmesini engellemesini, Çin-ABD ilişkileri ile Taiwan Boğazı'ndaki barış ve istikrara daha fazla zarar vermeyi durdurmasını istiyoruz.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor