“Pakistan'daki mali zorluk ‘koridor borcu'ndan kaynaklanmıyor”

2018-10-15 19:13:14 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, “koridor borcu”nun Pakistan'ın borçlarındaki payının çok düşük olduğunu ve girişimin ülkedeki mali zorluğun başlıca nedenini oluşturmadığını açıkladı.

Pakistan, ülkedeki ekonomik zorluklarla başa çıkabilmek amacıyla Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) acil kredi talebinde bulundu. Uluslararası basında çıkan bazı yorumlarda ise, Pakistan'ın söz konusu girişiminin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun borçlarıyla ilgili olduğu iddia edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, günlük olağan basın toplantısında konuya ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Lu Kang, “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşası iki ülke hükümetlerince ortak istişare, inşa ve paylaşım ilkelerine göre yürütülen bir proje. Projenin içeriği ve finansman düzenlemesi, taraflar arasında yapılan eşit istişare ile kararlaştırılıyor. Pakistan hükümetince açıklanan borç yapısına göre, ‘koridor borcu'nun ülkenin borçlarındaki payı çok düşük. ‘Koridor borcu' mali zorluğa yol açan başlıca nedenlerden biri değil. Koridor inşasının genişleme aşamasına girmesini hızlandırmak ve Pakistan'ın kendi gücüyle kalkınma kabiliyetini yükseltmesine yardım etmek için Çin Pakistan'la ortak çaba harcamaya hazırdır. Çin bir IMF üyesi olarak, fonun profesyonel ruhla Pakistan hakkında objektif değerlendirmelerde bulunmasına destek veriyor. İlgili girişim Çin ile Pakistan arasındaki normal ikili işbirliğini etkilememeli.” ifadelerini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor