Xi'den Tibet Minzu Üniversitesi'ne tebrik

2018-10-15 14:56:39

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Tibet Minzu (Milliyetler) Üniversitesi'ne kuruluşunun 60'ıncı yıldönümü nedeniyle bugün bir kutlama mesajı yolladı.

Xi Jinping, mesajında Tibet Minzu Üniversitesi'nin, 60 yılda Tibet Özerk Bölgesi'ndeki sosyal ve ekonomik gelişmelere katkı sağlayan çok sayıda nitelikli personel yetiştirdiğine işaret ederek, bunun Çin Komünist Partisi liderliğinde Tibet'in kalkınmasının canlı bir göstergesi olduğunu söyledi.

Xi Jinping, yeni dönemde üniversitenin Çin'e özgü sosyalizm ve ÇKP 19. Genel Kongresi'nde ortaya koyulan düşünceler doğrultusunda temel sosyalist değerlerin yaygınlaştırılması, eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve ÇKP'nin etnik ve din politikalarının uygulanması için katkılarda bulunmaya devam etmesi gerektiğini belirtti. Xi, Tibet Minzu Üniversitesi'nin millî dayanışmanın güçlendirilmesine, Çin'in geleneksel kültürünün aktarılmasına ve böylece Çin ulusunun kalkınmasını öngören Çin Rüyası'nın gerçekleştirilmesine katkı sağlaması gerekliliğine de işaret etti.

Shaanxi eyaletinin Xi'anyang kentinde yer alan Tibet Minzu Üniversitesi, Tibet'in barışçı şekilde kurtuluşa kavuşmasının ardından ÇKP Merkez Komitesi tarafından Çin'in anakesiminde Tibet için kurulan ilk yüksekokul olma özelliğini taşıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor