Çin Başbakanı Li Keqiang Hollanda'da

2018-10-15 10:21:47 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang Hollanda'da

Çin Başbakanı Li Keqiang, resmî ziyaret için Hollanda'ya gitti.

Başbakan Li, ziyaretinin öncesinde yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda'nın Çin ile diplomatik ilişki tesis eden ilk Batılı ülkelerden biri olduğuna işaret etti. Li, iki büyük ticaret ülkesi olarak Çin ile Hollanda'nın birbirinin önemli ticaret ortakları olduğuna işaret etti.

Ziyaretinin iki ülke arasındaki siyasi güveni güçlendirmesini umduğuna dikkat çeken Li, “Çin ile Hollanda, çeşitli alanlardaki işbirliğini kapsamlı şekilde derinleştirme ve genişletmenin yollarını ele almanın yanı sıra, çok taraflılığın korunması, küreselleşmenin desteklenmesi, ticaret ve yatırım serbestliği ve kolaylığının ilerletilmesi gibi hususlardaki mutabakatı pekiştirerek, hem Çin ile Hollanda hem de Çin ile Avrupa arasındaki ilişkilere yeni güç katacak” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Li Keqiang, Nouvelles D'Europe'de dün yayımlanan makalesinde de ikili ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesi çağrısı yaptı. Li'nin imzasıyla çıkan makalede, “Hollanda'ya uzun süreli dostluğumuzu yenilemek ve geliştirmek için geldim” ifadeleri yer aldı.

Hollanda, Başbakan Li Keqiang'ın 11 Ekim'de başladığı Avrasya turundaki ikinci durağı. Li, Hollanda'nın öncesinde Tacikistan'a bir resmî ziyaret yapmış ve Duşanbe'de düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü Hükümet Başkanları Konseyi'nin 17. toplantısına katılmıştı. Li Keqiang, son olarak ise 12. Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) zirvesine katılmak üzere Belçika'ya gidecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor