‘Çin ve Tacikistan ekonomileri birbirini tamamlıyor'

2018-10-13 19:43:40 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Duşanbe'de Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman'la bir araya geldi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Rahman'a selamlarını ileterek söze başlayan Li, iki ülke arasında köklü geleneksel dostluk ilişkisi bulunduğunu ve karşılıklı siyasi güvenin yüksek seviyede olduğunu hatırlattı.

Çin ve Tacikistan ekonomilerinin tamamlayıcı özellikler taşıdığına dikkat çeken Li Keqiang, Çin şirketlerinin Tacikistan'da yatırım yapmalarını teşvik ettiklerini söyledi. Li, gümrük geçişleri ve taşımacılık alanlarında daha büyük kolaylıklara ihtiyaç duyduklarını da ekledi. Çin'in Tacikistan'dan kaliteli tarım ürünleri ithal etmesi de görüşmede gündeme geldi.

Li ve Rahman güvenlik ve terörle mücadelede işbirliğini yoğunlaştırma mesajı verdi.

Çin'le ilişkilere büyük önem verdiklerini kaydeden Rahman, ulaştırma, tarım, enerji ve altyapı tesisleri gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmek istediklerini ifade etti.

SİÖ toplantısı nedeniyle Tacikistan'da bulunan Başbakan Li bugün ayrıca bu ülkenin Başbakanı Kokhir Resulzade'yle bir görüşme gerçekleştirdi.

Tacikistan'ın Shanghai İşbirliği Örgütü Başbakanlar Konseyi 17. Toplantısı'na başarıyla başkanlık ettiğini dile getiren Li, Asya ve Avrupa'da birkaç ülkeyi kapsayan gezisinin ilk durağı olarak Tacikistan'ı seçmesinin, bu ülkeyle ilişkilere verdikleri önemin göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Kuşak ve Yol girişimini Tacikistan'ın kendine özgü kalkınma stratejisiyle entegre etmenin önemine dikkat çeken Çin ve Tacikistan başbakanları, görüşmenin ardından siyaset, ekonomi, ticaret, gümrük ve yerel yönetim gibi alanlarda bazı işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor