Haber Analiz: SİÖ'nün hedefi serbest ticaret bölgesi

2018-10-13 16:04:21

Haber Analiz: SİÖ'nün hedefi serbest ticaret bölgesi

Çin Başbakanı Li Keqiang Duşanbe'de SİÖ Başbakanlar Konseyi 17. Toplantısında. (Xinhua, Ding Haitao)

(CRI, Yuan Tinglei)

2 gün süren Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Başbakanlar Konseyi 17. Toplantısı Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de dün sona erdi.

Toplantının bitiminde açıklanan ortak bildiride, çok taraflı ticaret sisteminin korunması ve her türlü tek taraflı korumacılık girişimine karşı çıkılması gerektiği vurgulandı. Shanghai İşbirliği Örgütü'nün çok taraflı serbest ticareti koruma konusunda kararlı duruşu yinelendi.

Bu yıl Haziran ayında, SİÖ Qingdao Zirvesi'nde SİÖ Liderleri Ticaretin Kolaylaştırılmasına Dair Ortak Bildirisi yayımlandı. Bildiride, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) temelinde çok taraflı ticaret sistemin korunması çağrısında bulunularak, tüm tarafların ticaretin kolaylaştırılmasında işbirliğini sürdürme niyeti yinelendi. Dört ay sonra, SİÖ ülkelerinin başbakanları bu konuda bir kez daha ortak ses çıkardı.

Duşanbe toplantısı sırasında, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev dahil olmak üzere birçok lider, bazı ülkelerin ticari korumacılık, tek taraflı yaptırımlar ve hatta siyasi şantaj uygulamasını kınadı.

Duşanbe toplantısıyla SİÖ, çok taraflı ticaret sistemini korumada oynadığı rolü güçlendirmiş oldu.

Çin Başbakanı Li Keqiang toplantıda yaptığı konuşmada SİÖ serbest ticaret bölgesi için fizibilite çalışmalarının başlamasını ve bölgesele ekonomik işbirliği için gerekli kurumsal düzenlemelerin tamamlanmasını istedi.

Shanghai İşbirliği Örgütü ülkelerinin nüfusu, dünya nüfusunun nerdeyse yarısına tekabül ediyor. Üye ülkelerin yüzölçümü, Asya ve Avrupa kıtalarının yüzde 60'ını oluşturuyor. SİÖ'nün toplam gayrı safi yurt içi hasıla hacmi, dünyanın yüzde 20'sinden fazlasına denk geliyor. Böylesine geniş ölçekli bir bölgesel örgüt temelinde serbest ticaret bölgesi kurmak, kolay bir görev değil. Dolayısıyla Çin'in, örgütün mevcut kalkınma ivmesi doğrultusunda serbest ticaret bölgesi için fizibilite çalışması önermesinin bazı temel dayanak noktaları var.

Öncelikle, SİÖ liderleri arasında karşılıklı siyasi güven yüksek seviyede, liderler arasında özel temaslar bulunuyor. Ekonomiyi geliştirmek ve halkın yaşamını iyileştirmek, tüm üye ülkelerin ortak önceliği. Her ülke birbiriyle işbirliğini geliştirmek için güçlü bir arzu duyuyor.

Diğer yandan üye ülkeler arasında ekonomik işbirliğinin mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda, SİÖ ülkelerinin serbest ticaret ve bölgesel işbirliğinden büyük fayda gördükleri aşikar. Üye ülkeler aynı coğrafyada yer alıyor, ticari bağları oldukça sıkı. Ülkeler arasında yatırım bağları gittikçe genişliyor.

Son olarak, Özbekistan dışında tüm SİÖ ülkeleri Dünya Ticaret Örgütü'ne üye. Bu ülkeler temel olarak benzer ticaret sistemlerine sahip. Dolayısıyla DTÖ kurallarına uyma ve bu temelde çok taraflı ticareti sürdürme noktasında bir ortak tutum söz konusu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor