Shanghai İşbirliği Örgütü ülkeleri Duşanbe'de toplandı

2018-10-13 15:59:30 CRI

Shanghai İşbirliği Örgütü ülkeleri Duşanbe'de toplandı

Çin Başbakanı Li Keqiang, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de dün düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Başbakanlar Konseyi 17. Toplantısına katıldı.

Tacikistan Başbakanı Kokhir Rasulzoda, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Kazakistan Başbakanı Bakytzhan Sagintayev, Kırgızistan Başbakanı Mukhammedkaliy Abylgaziyev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Hindistan hükümeti ve konseyin gözlemci ülkelerinden temsilciler toplantında hazır bulundu.

Li Keqiang, yaptığı konuşmada, SİÖ'nün kurulmasından bu yana geçen 17 yılda değerli kazanımlar elde edildiğini, örgütün Asya ve Avrupa kıtalarında barış ve istikrarın korunması, bölgesel gelişme ve refah için olumlu katkılarda bulunduğunu hatırlattı.

SİÖ ülkeleri Haziran ayında Çin'in Qingdao kentinde bir araya gelmiş, bu zirve örgütün genişlemesinin ardından toplanan ilk zirve olarak dikkat çekmişti. Li Keqiang, bu zirvede açıklanan Qingdao Deklarasyonu temelinde, üye ülkeler arasında kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi için çaba göstermeye hazır olduklarını söyledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang konuşmasında ortak kalkınmaya sağlam temel hazırlanması adına bazı öneriler ortaya koydu:

- Güvenlik işbirliğinin artırılması

- Çok taraflı ekonomik ve ticari işbirliğinin derinleştirilmesi

- Endüstriyel kapasite işbirliği

- Bağlantı şebekelerinin iyileştirilmesi

- İnovasyonun öncü rolünün pekiştirilmesi

- Kültürel iletişim ve halklar arası temas.

Li ayrıca Çin'in reform adımları hakkında bilgi verdi. Piyasaya giriş kriterlerini gevşettiklerini kaydeden Li, fikri mülkiyet haklarının ciddi şekilde koruma altında olduğunu ve tüm işletmelere adil rekabet ortamı sunduklarını söyledi.

“Shanghai İşbirliği Örgütü, Kuşak ve Yol girişiminin önemli platformlarından biridir” diyen Li Keqiang, bu platformun, bölge ülkelerinin işbirliği ve ortak kalkınmasında bir sembole dönüşmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıya katılan diğer temsilciler de güvenlik, istikrar ve kalkınma alanında elverişli eğilimleri muhafaza ederek, çok taraflı serbest ticareti koruma taahhüdünde bulundu.

Shanghai Ruhu ve Qingdao Deklarasyonu temelinde hareket edilmesinin önemine dikkat çekilen toplantıda, ticaret, yatırım, enerji, tarım ve kültür gibi alanlarda işbirliği konuları ele alındı. Terörle ve radikal gruplarla mücadele güçlendirilerek, bölgede huzurlu bir ortam yaratılmasının önemi vurgulandı.

Toplantının bitiminde ortak bildiri yayımlandı. Çeşitli alanlarda Shanghai İşbirliği Örgütü üye ülkeleri arasında işbirliğini düzenleyen bazı anlaşmalar da onaylandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor