IMF: Ticaret savaşı küresel ekonomik büyümeyi kötü etkiledi

2018-10-12 20:29:42 CRI

2018 Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Yıllık Toplantısı 8-14 Ekim günlerinde Endonezya'nın Bali Adası'nda düzenleniyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, dün düzenlenen basın toplantısında, ticaret savaşının küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunarak ABD ve Çin'e müzakere yoluyla sorunu çözme çağrısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu'nun sonbahar yıllık toplantısında yayınlanan Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre, IMF bu yıl ve önümüzdeki yıl küresel ekonomik büyüme oranını yüzde 3,7'ye indirdi. Bu rakam Temmuz ayındaki tahminlere oranla 0,2 puan aşağı çekildi.

Raporda, IMF'nin Nisan ayında Dünya Ekonomik Görünüm raporunu yayınlamasından bu yana, ABD'nin çok sayıda ek gümrük vergisi uygulamaya koyduğu, diğer ticaret ortaklarının da karşı önlemler alma yoluna gittikleri hatırlatıldı. IMF, ticaret gerginliğinin artmasıyla belirsizliğin çoğaldığını, yatırım ve ticarette yavaşlama görülebileceğini kaydetti.

Lagarde, ticaret savaşının küresel ekonomik büyüme üzerindeki kötü etkilerinin artık ortaya çıkmaya başladığını da ekledi.

Mevcut uluslararası ticaret sisteminin iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Lagarde, uluslararası ticaret sisteminin yeni ekonomik duruma uyum sağlayamadığına dikkat çekerek Dünya Ticaret Örgütü kurallarına, ekonomik gelişme durumuna göre yeni içerikler eklenmesi gerektiğini savundu.

Lagarde, fikri mülkiyet haklarının korunması ve hükümet sübvansiyonu gibi ABD ile Çin arasındaki mevcut somut anlaşmazlıklarla ilgili olarak, DTÖ'nün çözüm mekanizmasını işaret etti.

Öte yandan 10 Ekim'de New York borsası kapandığında 3 büyük endekste farklı derecelerde düşüş yaşandı. Dow Jones Sanayi Endeksi 832 puan düşerek Şubat ayından bu yana en büyük seviyeye geriledi. Analistler teknoloji şirketlerinin hisseleri ve sanayi işletmelerinin hisselerine güveninin, ticaret savaşından etkilendiğini kaydediyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın “FED'in faiz artırması borsada düşüşe neden oldu” iddiasına değinen Lagarde, federal rezervin faiz artışı politikasını piyasadan edinilen bilgilere göre uyguladığını ve bu konu hakkında kamuoyuna makul bir açıklama yapıldığını kaydetti. Lagarde ayrıca FED dahil tüm ülkelerin merkez bankalarının bağımsızlığını korumasının temel bir ilke olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor