“Çin, ABD'nin içişlerine müdahale etme niyetinde değil”

2018-10-12 10:19:28 CRI

Çin'in kendi haklarını korumak ve çok taraflı ticaret sistemini savunmak için ABD'ye karşı ölçülü önlem aldığı ve ABD'nin içişlerine müdahale niyetinde olmadığı açıklandı.


Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin kısa bir süre önce öne sürdüğü “Çin'in ticari sürtüşmeler kapsamında aldığı karşı önlemlerin ülkenin içişlerine müdahale ettiği” yönündeki iddiayı değerlendirdi.


Gao, ABD'nin ticari savaş başlatıp tırmandırdığına dikkat çekerek, Çin'in iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini korumak için ticari savaşa girmek istemediğinin altını çizdi.


Gao, Çin'in ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı gelişimini koruma yönündeki isteğinin hiç değişmediği gibi, kendi yasal hak ve çıkarlarını koruma yönündeki kararlılığının da asla değişmeyeceğini vurguladı.


Yine ABD'den yapılan, Çin'e karşı daha sert önlemler alarak, Çin'i dışa açılmayı daha da genişletmeye zorlama yönündeki açıklamaya ilişkin olarak ise Sözcü, ABD'nin zorbalık ve aşırı baskı uygulamalarının Çin'in üzerinde hiçbir etki göstermeyeceğini ifade etti.


Dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak Çin ve ABD arasında belli ölçüde rekabet bulunmasının son derece normal olduğuna işaret eden Gao, açıklamasını şöyle sürdürdü:


“İkili diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 40 yıl içinde ekonomik ve ticari ilişkilerde iniş-çıkışlar yaşanmasına rağmen, iki ülke daima anlaşmazlıkları diyalog ve istişare yoluyla uygun bir şekilde çözerek, işbirliği ve ortak kazanç ilkesinde ısrar edip, ilerlemeyi sürdürdü. ABD'nin, ikili ekonomik ve ticari anlaşmazlıkları eşitlik, dürüstlük ve karşılıklı saygı temelinde diyalog ve istişare yoluyla çözüme bağlamasını bekliyoruz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor