Wang Yi, Kanada Dışişleri Bakanı ile telefonda görüştü

2018-10-11 11:26:53 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ile telefon görüşmesi yaptı.


Freeland telefonda, Kanada'nın ABD ve Meksika'yla birlikte imzaladığı “ABD-Kanada-Meksika Anlaşması” ile ilgili bilgi verdi.


Freeland, serbest ticaret anlaşmasının açık ve kapsayıcı olması ve diğer ortakları dışlamaması gerektiğine dikkat çekerek, bu bağlamda “ABD-Kanada-Meksika Anlaşması”nın da diğer ülkelerin haklı çıkarlarına zarar vermemesi gerektiğini söyledi.


Freeland, Çin de dahil dünya ülkeleriyle birlikte kurallara dayalı çok taraflı ticaret sisteminde ısrar edeceklerini ve ticaret korumacılığına karşı çıkacaklarını ifade etti.


Freeland ayrıca, Çin'le stratejik ortaklık ilişkilerini güçlendirerek her alandaki temas ve işbirliğini genişletmeye çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Wang Yi ise telefonda, Çin'in her zaman serbest ticaretten yana olarak, merkezi Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) olduğu çok taraflı ticaret sisteminin korunması gerektiği görüşünde bulunduğunu, ticari korumacılığın her türüne ve çifte standart uygulamalarına karşı çıktığını belirtti.


Çin'in modernleşmesini engellemeye çalışan bütün girişimlerin boşa çıkacağına dikkat çeken Wang Yi, Kanada'nın Çin'le birlikte küresel serbest ticaret sistemini koruyarak Çin-Kanada serbest ticaret bölgesinin inşa sürecini ilerletmek için çalışmasını beklediklerini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor