“Çin ve Japonya serbest ticaret sistemini birlikte korumalı”

2018-10-11 09:49:05 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de 4. Tur Çin-Japonya İşletmecileri ve Üst Düzey Yetkilileri Diyaloğu'na katılmak üzere ülkeye gelen Japon temsilcilerle bir araya geldi.


Bu yılın Çin-Japonya Barış ve Dostluk Antlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Li, tarafların iki ülke arasında daha önce imzalanan 4 siyasi belgede belirlenen ilkelere sadık kalarak, tarihten ders alma ve geleceğe yönelme ruhuyla aynı yönde ilerlemesini, ikili ilişkilerin istikrarlı şekilde gelişmesini hızlandırmasını beklediklerini kaydetti.


Li, dünyanın başlıca ekonomileri olarak Çin ve Japonya'nın ticaret, yatırım, finans, inovasyon ve ileri teknoloji gibi alanlardaki işbirliğini genişletmesinin, birlikte üçüncü bir piyasa geliştirip çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini korumasının önemine değindi.


Çin'deki dışa açılma boyutunun daha da genişletileceğine işaret eden Li, Japon işletmelerin Çin'deki yatırımlarını arttırarak, iki ülke arasındaki iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesinde olumlu rol oynamasını beklediklerini sözlerine ekledi.


Japonya Eski Başbakanı Fukuda Yasuo ise, Çin'le inovasyon ve üçüncü piyasa işbirliğinin hızlandırılması konusunda aktif arayışlarda bulunmaya, iki ülke arasında çevre koruma, yaşlılığı göğüsleme gibi ortak sorunlarla mücadele işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor