İstatistik Bürosu Başkanından Çin ekonomisiyle ilgili önemli tespitler

2018-10-10 19:46:04 CRI

İstatistik Bürosu Başkanından Çin ekonomisiyle ilgili önemli tespitler

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı ve Çin Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Ning Jizhe, yurt içinde ve dışında ekonomik durum karmaşık olmasına rağmen, Çin ekonomisinin istikrarlı bir çizgide büyümeye devam ettiğini söyledi.

Ning, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmazlığın Çin ekonomisine getirdiği etkilerin genel olarak kontrol edilebilir olduğuna işaret etti.

Bu yıl boyunca Çin'de başlıca ekonomik göstergelerde belli aylarda dalgalanma yaşandı, özellikle bazı göstergelerde farklı derecelerde gerileme görüldü. Bu durumun normal olduğuna dikkat çeken Ning Jizhe, Ocak-Ağustos aylarında başlıca ekonomik endekslerde genel durumuna bakıldığında, Çin ekonomisinin genel olarak istikrarlı bir çizgide büyümeye devam ettiğini kaydetti.

Ning, yılın ilk yarısında Çin ekonomisinin yüzde 6,8 büyüdüğünü, böylece Çin ekonomisinin peş peşe 12 çeyrektir yüzde 6,7 ila 6,9 oranında orta hızda ve hızlı büyümeye devam ettiğini belirtti. Mal fiyatları ve istihdam gibi konulardaki endeksler de istikrarlı şekilde büyüyor.


Ning Jizhe, “Çin'in uluslararası gelir-gider dengesi korunuyor. Döviz rezervi, 3 trilyon ABD Doları'ndan fazla bir seviyede istikralı tutuluyor, Renminbi kuru da istikrarı korunuyor. Ekonomik büyüme, istihdam durumu, mal fiyatları seviyesi, uluslararası gelir-gider dahil uluslararası kabul görmüş dört göstergeye bakıldığında, Çin ekonomisinin genel olarak istikrarlı durumu değişmedi” ifadesini kullandı.

Ning Jizhe, ekonominin istikrarlı şekilde gelişmesine paralel olarak Çin ekonomisinin dayanıklılık, esneklik ve risklerle başa çıkmak için tecrübe ve yöntemlere sahip olmasından ötürü, ekonominin yüzde 6,5 oranında büyümesi dahil yılın ekonomik gelişmeleri için başlıca hedeflerin gerçekleştirebileceğine işaret etti.

Günümüzde Çin'in ekonomik gelişmeleri sırasında dış ortamda gözle görülür değişiklikler yaşandı. ABD'nin ekonomik ve ticari anlaşmazlıkları kışkırtması, Çin'in ekonomik gelişmesinde belli bir rahatsızlık yarattı. Ning, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmazlığın Çin ekonomisine getirdiği etkilerin genel olarak kontrol edilebilir olduğunu vurguladı.

Ning'e göre, ekonomik büyümeye yönelik etkilere bakıldığında, Çin ekonomisinin yapısının değiştirilmesiyle birlikte, iç talebin ekonomik büyümede oynadığı rol sürekli güçlendiriliyor. Halkın tüketimi ve etkili yatırımın ekonomik büyümeye getirdiği itici gücün iyice çalıştırılması, ticari anlaşmazlığın etkilerini kontrol edilebilir bir boyut içinde tutabilir. İstihdam üzerindeki etkilere bakıldığında, çok sayıda ihracat ürününe ek vergi uygulanması nedeniyle, bazı işletmelerin siparişi azalabilir, bu durumda istihdam bundan etkilenebilir. Çin, şu an istihdam durumunun elverişli geliştiği bir dönemde bulunuyor. Reformun derinleştirilmesiyle inovasyon ve iş yaratmaya yararlı politikaların uygulanması, ekonomik ve ticari anlaşmazlığın istihdama yönelik etkilerinin üstesinden etkin şekilde gelmesini sağlayabilir.

Mal fiyatları üzerindeki etkilere bakıldığında, Çin dünyanın en büyük ve en kapsamlı sektörel sistemine sahiptir. Çin'de yeterli sanayi ve tarım ürünleri arzı bulunuyor. Hizmet sektöründeki arz da sürekli güçlendiriliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor