Wang Yi, Japonya'nın ekonomi temsilcileriyle görüştü

2018-10-10 15:45:45 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Beijing'de 4. Çin-Japonya İşletmeciler ve Eski Üst Düzey Yetkiler Diyalog Toplantısı'na katılmak üzere Çin'e gelen Japonya Eski Başbakanı Fukuda Yasuo ile ekonomi çevresinden temsilcilerle örüştü.

Bu yılın Çin-Japonya Barış ve Dostluk Antlaşması'nın imzalanmasının 40. yılı olduğunu hatırlatan Wang Yi, 40 yıl önce Fukuda Yasuo'nun babası, yani o dönemin Japonya Başbakanı Fukuda Takeo ile Çin lideri Deng Xiaoping'in Çin-Japonya Barış ve Dostluk Antlaşması'nı imzaladığını hatırlattı.

Wang Yi, 10 yıl önce de dönemin başbakanı Fukuda Yasuo'nun, Çin lideriyle iki ülkenin birbiriyle işbirliği ortağı olması, birbirine tehdit oluşturmaması ve barışçıl gelişimlerine destek vermelerini beliren dört siyasi belge imzaladıklarını ve bu ilkelerin bugün de son derece büyük anlam taşıdığını belirtti.

Wang Yi, tarafların ikili ilişkilerin siyasi ve hukuki zemini pekiştirerek birbiriyle işbirliği ortağı olma konusunda fikir birliği sağlaması ve ikili ilişkilerin geleceği için yeni plan hazırlaması gerektiğini kaydetti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin istikrarlı ve sürekli gelişiminin, sadece iki ülke için değil, Doğu Asya ve tüm dünya için de büyük önem taşıdığına işaret eden Fukuda Yasuo ise, iki tarafın da ikili ilişkilerin doğru yönde ilerlemesini sağlamak için ortak çaba harcamasını istedi.

Fukuda Yasuo, Japonya'nın Çin'deki yeni tur reform ve dışa açılma sürecinin parçası olmasını istediğini de dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor