Çin'den Meng Hongwei açıklaması: Yolsuzlukla mücadele kararlılığını gösteriyor

2018-10-09 20:38:01 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kamu Güvenlik Bakan Yardımcısı Meng Hongwei'nin yolsuzlukla mücadele organı tarafından sorgulanmasının, Çin'in yolsuzlukla mücadeledeki kararlılığını yansıttığı belirtildi.

Ulusal Denetleme Komisyonu'nun internet sitesinde yer alan kısa açıklamadaysa, "Kamu Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Meng Hongwei yasaya aykırı olduğundan şüphelenilen eylemleri gerekçesiyle soruşturma altında bulunmaktadır" denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang da, bu soruşturma Çin'in yolsuzlukla mücadelede ne kadar kararlı olduğunu göstermektedir diyerek, hukuk devleti ilkesinin üstünlüğüne işaret etti. Lu ayrıca, soruşturmanın Çin ile Interpol, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler arasındaki ilişkileri etkileyemeyeceğini kaydetti. Çin'in sorumlu bir ülke olarak suçlarla mücadelede Interpol'e gerekli desteğe vermeye devam edeceği ifade edildi.

Interpol başkanlığını da yürüten Meng Hongwei'nin Fransa'dan Çin'e seyahat ettikten sonra kaybolduğu belirtilmişti. Interpol, pazar günü yaptığı açıklamada, Meng'in görevden istifa talebinin kendilerine ulaştığını duyurdu.

18-21 Kasım'da Dubai'de düzenlenecek yeni toplantıda yeni başkan seçilene kadar Interpol başkanlığını Güney Koreli Kim Jong-yang yürütecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor